Jaké budou letos adventní trhy v Rize? Program a důležité informace na jednom místě

Přemýšlíte, do jakého města se letos vypravíte za punčem a adventní atmosférou? 

Co takhle vyrazit netradičně do Pobaltí?

Vánoční trhy v Rize vás v mnohém mile překvapí.

V článku vám prozradíme, co vše tu na vás bude čekat. 

Adventní trhy Riga

Riga je bezesporu jedním z nejpodceňovanějších hlavních měst v Evropě a ti, kteří ji chtějí zažít v její nejkouzelnější podobě, by ji rozhodně měli navštívit v období adventu.

Na tradičních vánočních trzích, které začnou první adventní neděli, je hlavním nápojem svařené víno a vzduch naplní vůně skořice, zázvoru a pražených mandlí.

Staroměstský vánoční trh

3.12.2023 – 8.1.2024

pondělí – čtvrtek: 11.00 – 21.00, pátek a sobota: 10.00 – 22.00, neděle: 10.00 – 20.00

Na co se můžete těšit?

  • působivá vánoční výzdoba
  • svařené víno, punč
  • perníky a další dobroty
  • velký výběr teplých ponožek, šál, čepic

 

Pro více informace doporučujeme sledovat web pořadatele.

Na náměstí Doma laukums (Dómské náměstí) najdete nejznámější adventní trh v Rize – Vecrīgas Ziemassvētku. Třpytivá světla, vánoční strom a dřevěné stánky vytvářejí tu pravou atmosféru.

V Rize myslí na děti a každý rok pro ně připravují bohatý program. Těšit se mohou na víkendové vyjížďky na ponících, ovce a králíky, zábavu s vánočními skřítky, pečení perníčků, kolotoč či poštu, ze které mohou poslat dopis Santu Clausovi do Laponska.

Jen kousek od vánočního trhu ve Staré Rize najdete další útulný jarmark na náměstí Līvu, spolu s unikátním vánočním stromem vyrobeným z dřevěných prken.

Známý rižský park Esplanade je dalším místem, kde najdete zábavný malý vánoční trh s několika řadami stánků s řemeslnými výrobky a chutnými pochoutkami a s roztomilými aktivitami pro děti, včetně malé králičí vesničky.

zdroj: emerging-europe.com

Rádi byste se dozvěděli o lotyšských Vánocích více? Koukněte se na náš článek, jak se slaví Vánoce v Lotyšsku


Proč jet na vánoční trhy do Rigy ?

Na vánoční trhy se od nás jezdí nejčastěji do Vídně či Drážďan. Ale Riga? Ta by vás možná ani nenapadla. Advent v Rize přitom stojí za to! 

Zatímco u nás už téměř nemůžeme se sněhem v prosinci počítat, Riga bude při vaší návštěvě nejspíš celá bílá. Určitě uznáváte, že sníh dělá trhy kouzelnějšími. 

Čím více na severu jste, tím delší je v zimě noc. V Rize je o adventu tma zhruba o hodinu dříve než v České republice. To znamená, že budete mít o hodinu více času vychutnávat si světelnou výzdobu. A že ji mají v Rize opravdu bohatou! 

Nakonec je zde ještě jedna výhoda. Zatímco nejznámější destinace čelí obrovskému náporu turistů, do Rigy jezdí turistů méně. Ne že by v tamějších ulicích bylo doslova liduprázdno, ale rozdíl je znát. Jestli vám vadí davy, naplánujte si výlet do Rigy. 

Vánoční trhy na Katedrálním námsětí v Rize
zdroj: unsplash.com

Jak se dostat do Rigy? 

Z Prahy do Rigy je to vzdušnou čarou 1000 km. To je docela dálka! Nejpohodlnější je proto letět letadlem. Přímé spoje létají pravidelně z Prahy a z Vídně. Let trvá přibližně dvě hodiny.  

Předpokládaná doba jízdy autem z Prahy je 15 hodin. Trasa je dlouhá 1330 km a vede přes Liberec, v Polsku přes Vratislav, Varšavu a Suwalki, v Litvě přes Kaunas a Panevežys. 

S jedním přestupem se do Rigy dostanete také autobusem. Tuto variantu ovšem nedoporučujeme, neboť se cestování prodlouží na více než 24 hodin. 

Když už pojedete autem přes Polsko. Určitě se vyplatí zastavit i na některém ze zdejších adventních trhů. Vyhlášený je například vánoční trh ve Vratislavi

Co vidět v Rize? 

Vánoční jarmark v Rize není jediné lákadlo. Na návštěvníky tu čeká rovněž spousta historických budov, památek a dalších zajímavých míst, která stojí za vidění. 

Radniční náměstí (Ratslaukums)

Náměstí je ukázkou pobaltské architektury. K nejvýznamnějším budovám patří bazilika sv. Petra ze 13. století a Dům Černohlavců, kde se dříve scházeli různí obchodníci. Bazilika má 148 m vysokou věž.

Rižský zámek 

Původně se jednalo o hrad, který vznikl ve 14. století. Původní vzhled si nezachoval, změnily ho přestavby v 16. a 19. století. Dnes na zámku sídlí prezident Lotyšska a kulturní instituce.  

Rižský dóm 

Dóm určitě neminete, protože v jeho těsné blízkosti se konají hlavní vánoční trhy. Chrám vyniká varhanami s 6768 píšťalami. V 19. století, kdy byly varhany postaveny, byly největší na celém světě. 

zdroj: browneyedflowerchild.com

Chrám Kristova narození 

Prozkoumejte pravoslavnou architekturu. Chrám pochází z 19. století a je bohatě zdobený zvenku i uvnitř. Vstup je zdarma, a tak můžete vejít a prohlédnout si desítky svatých obrazů. 

Prašná věž

Riga mívala jako jiná města hradební opevnění, v dnešní době ho připomíná pouze Prašná věž. Památka ze 14. století dlouhá léta chátrala. V dnešní době patří k vojenskému muzeu. 

Lotyšské národní muzeum umění

Prohlédněte si umělecká díla od lotyšských autorů. Muzeum otevírá denně kromě pondělí. Otevírá se v 10 hodin, konec návštěvních hodin se v průběhu týdne mění: od úterý do čtvrtka se zavírá v 18 hodin, v pátek ve 20 hodin, o víkendu v 17 hodin.

Muzeum historie a lodní dopravy v Rize 

Zajímá vás minulost Rigy, Lotyšska a celého Pobaltí? V muzeu historie se dozvíte důležité historické okamžiky a také zjistíte, jak se na území dříve žilo. V zimní sezoně je muzeum otevřeno od středy do neděle, vždy od 10 do 17 hodin.

Kdybyste chtěli kromě Muzea historie a lodní dopravy v Rize navštívit také Lotyšské muzeum fotografie a Menzendorffův dům, kupte si výhodnou komplexní vstupenku.  

Komentáře
  1. Dobrý den, můžu mít dotaz? Trhy začínají opravdu až v neděli? U nás vždy začínají první adventní víkend ne první adventní neděli. Makáme koupené letenky do Rigy, ale jen od pátku FO neděle, s tím, že v neděli dopoledne se už vracíme domů. Další víkendy pro nás byli neakceptovatelné. Rigu si užijeme i tak, ale celkem by nás mrzelo, jestli tam stromeček a výzdoba nebude🙈 děkuji případně za odpověď.

    1. Dobrý den, podle oficiálních stránek (https://www.vzt.lv/) nejslavnější adventní trh Vecrīgas Ziemassvētku začíná opravdu až první adventní neděli 3. prosince, ale Riga určitě bude mít vánoční atmosféru i několik dní před zahájením trhů. Přejeme vám příjemný pobyt.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X