Jaký bude letos adventní trh v Rize? Program a důležité informace na jednom místě

Přemýšlíte, do jakého města se letos vypravíte za punčem a adventní atmosférou? 

Vyrazte na adventní trhy do Rigy. 

V článku se dozvíte, co, kdy a kde se tam bude konat. 

Adventní trhy v Rize 

Kde: Katedrální náměstí, náměstí Livu, park Esplanade  

Kdy: 27. 11. 2022 – 1. 1. 2023

Otevírací doba: 

 • neděle-čtvrtek: 10:00-20:00
 • pátek, sobota: 10:00-22:00 
 • 24. 12.: 10:00-18:00
 • 1. 1.: 10:00-2:30 

Na co se můžete těšit? 

 • prodej vánočních ozdob 
 • velký výběr teplých ponožek, šál, čepic apod. 
 • perníky a další dobroty 
 • svařené víno, punč, nápoj černý balzám 
 • decentní, avšak nádhernou výzdobu 
Vánoční trhy v Rize
Zdroj: Unsplash.com

Aktivity pro děti 

V Rize myslí na děti a každý rok pro ně připravují bohatý program. Těšit se mohou na: 

 • víkendové vyjížďky na ponících
 • ovce a králíky 
 • zábavu s vánočními skřítky
 • nedělní workshopy odlévání mýdla
 • pečení perníků 
 • kolotoč
 • poštovní kancelář, z které mohou poslat dopis Santu Clausovi do Laponska 

Bavte se i doma. Máme pro vás tipy na vánoční hry pro děti i dospělé

Proč jet na vánoční trhy do Rigy 

Na vánoční trhy se od nás jezdí nejčastěji do Vídně, Drážďan nebo třeba do Budapešti. Ale Riga? Ta by vás možná ani nenapadla. Advent v Rize přitom stojí za to! 

Zatímco u nás už téměř nemůžeme se sněhem v prosinci počítat, Riga bude při vaší návštěvě nejspíš celá bílá. Určitě uznáváte, že sníh dělá trhy kouzelnějšími. 

Vánoční trhy na Katedrálním námsětí v Rize
Zdroj: Unsplash.com

Čím více na severu jste, tím delší je v zimě noc. V Rize je o adventu tma zhruba o hodinu dříve než v České republice. To znamená, že budete mít o hodinu více času vychutnávat si světelnou výzdobu. A že ji mají v Rize opravdu bohatou! 

Nakonec je zde ještě jedna výhoda. Zatímco nejznámější destinace čelí obrovskému náporu turistů, do Rigy jezdí turistů méně. Ne že by v tamějších ulicích bylo doslova liduprázdno, ale rozdíl je znát. Jestli vám vadí davy, naplánujte si výlet do Rigy. 

S domluvou si nedělejte starosti. V hlavním městě není problém se dorozumět anglicky. Rozšířená je zde také ruština. 

Jak se dostat do Rigy? 

Z Prahy do Rigy je to vzdušnou čarou 1000 km. To je docela dálka! Nejpohodlnější je proto letět letadlem. Přímé spoje létají pravidelně z Prahy a z Vídně. Nejlevnější letenky lze sehnat již od 300 Kč, cena nepočítá s odbaveným zavazadlem. Let trvá přibližně dvě hodiny.  

Předpokládaná doba jízdy autem z Prahy je 15 hodin a 7 minut. Trasa je dlouhá 1330 km a vede přes Liberec, v Polsku přes Vratislav, Varšavu a Suwalki, v Litvě přes Kaunas a Panevežys. 

Muž na vánočních trzích na Katedrálním náměstí v Rize
Unsplash.com

S jedním přestupem se do Rigy dostanete také autobusem. Tuto variantu ovšem nedoporučujeme, neboť se cestování natáhne na více než 24 hodin. 

Historie vánočních stromečků 

Věděli jste, že Lotyšské Vánoce jsou proslulé prvním vánočním stromečkem? O prvenství se sice přetahuje s Estonskem, ale jisté je, že tradice zdobení stromů přišla z Pobaltí. Obě hlavní města každoročně lákají turisty, aby navštívili „kolébku vánočních stromů”. 

Rižský dóm, vánoční trhy a vánoční stromek v Rize
Zdroj: Unsplash.com

Podle lotyšské legendy byl první stromek nazdobený v roce 1510, podle estonské dokonce v již roce 1441. Teprve v 18. století se tradice dostala do Německa a v 19. století k nám. Zpočátku je mívaly jen bohaté měšťanské rodiny, chudší lidé si museli vystačit se smrkovou či jedlovou větví. Běžnou součástí svátků se stromečky staly až po 1. světové válce. 

V posledních letech jsou oblíbené vánoční stromky v květináči

Co vidět v Rize? 

Vánoční jarmark není jediné lákadlo. V Rize je spousta historických budov, památek a dalších zajímavých míst, která stojí za návštěvu. 

Radniční náměstí (Ratslaukums)

Náměstí je ukázkou pobaltské architektury. K nejvýznamnějším budovám patří bazilika sv. Petra ze 13. století a Dům Černohlavců, kde se dříve scházeli různí obchodníci. Bazilika má 148 m vysokou věž. Za 9 euro lze na ni vystoupat a prozkoumat Rigu z vyhlídky.

Rižský zámek 

Původně se jednalo o hrad, který vznikl ve 14. století. Původní vzhled si nezachoval, změnily ho přestavby v 16. a 19. století. Dnes na zámku sídlí prezident Lotyšska a kulturní instituce.  

Město Riga a Rižský dóm
Zdroj: Unsplash.com

Rižský dóm 

Dóm určitě neminete, protože v jeho těsné blízkosti se konají hlavní vánoční trhy. Chrám vyniká varhanami s 6768 píšťalami. V 19. století, kdy byly varhany postaveny, byly největší na celém světě. 

Chrám Kristova narození 

Prozkoumejte pravoslavnou architekturu. Chrám pochází z 19. století a je bohatě zdobený zvenku i uvnitř. Vstup je zdarma, a tak můžete vejít a prohlédnout si desítky svatých obrazů. 

Prašná věž

Riga mívala jako jiná města hradební opevnění, v dnešní době ho připomíná pouze Prašná věž. Památka ze 14. století dlouhá léta chátrala. V dnešní době patří k vojenskému muzeu. 

Náměstí v Rize
Zdroj: Unsplash.com

Lotyšské národní muzeum umění

Prohlédněte si umělecká díla od lotyšských autorů. Muzeum otevírá denně kromě pondělí. Otevírá se v 10 hodin, konec návštěvních hodin se v průběhu týdne mění: od úterý do čtvrtka se zavírá v 18 hodin, v pátek ve 20 hodin, o víkendu v 17 hodin. Vstupné pro dospělé stojí 6 , pro studenty a seniory 3 €, pro děti 2 €. 

Muzeum historie a lodní dopravy v Rize 

Zajímá vás minulost Rigy, Lotyšska a celého Pobaltí? V muzeu historie se dozvíte důležité historické okamžiky a také zjistíte, jak se na území dříve žilo. V zimní sezoně je muzeum otevřeno od středy do neděle, vždy od 10 do 17 hodin. Dospělí platí za vstup 5 €, studenti a senioři 3 €, děti 1 €. 

Kdybyste chtěli kromě Muzea historie a lodní dopravy v Rize navštívit také Lotyšské muzeum fotografie a Menzendorffův dům, kupte si výhodnou komplexní vstupenku. Platí 24 do všech tří budov. Dospělé vstupné stojí 8 €, vstupenky pro studenty a seniory jsou za 5 €, pro děti za 2 €. 

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X