Jaký bude letos adventní trh v Kodani? Program a důležité informace na jednom místě

Rádi byste si užili adventní atmosféru v Dánsku?  

Nechte se nalákat na vánoční trhy v Kodani. 

Kde se budou konat a jaká bude letos jejich otevírací doba se dozvíte v tomto článku.

Vánoční trhy Kodaň 

Vánoční trhy v Kodani se konají v zábavním parku Tivoli a na Radničním náměstí (dánsky Rådhuspladsen). 

Kdy: 18. 11.-31. 1. 2022

Na co se můžete těšit? 

 • stánky se suvenýry, vánočními ozdobami i drobné dárky
 • ručně vyráběné šperky
 • výborné občerstvení 
 • kouzelnou atmosféru přístavního města 
 • průvod Lucia (13.12. 2022) 
 • kluziště, kolotoče 

Průvod Lucia 

Lucia je tradiční průvod, ve kterém jsou k vidění dívky v kostýmech andělů. Průvod doprovázejí vánoční koledy. Přijeďte si je poslechnout.

Nejhezčí české vánoční písně najdete v článku Ty nejlepší vánoční koledy pohromadě.

Ochutnejte Gløgg

Gløgg je kořeněný alkoholický nápoj, severská varianta punče. Obvykle se dělá z vína nebo lihoviny, možné je připravit i jeho nealkoholickou verzi například z džusu. Patří k předvánočním a zimním tradicím Skandinávie. Receptury se liší v jednotlivých zemích a oblastech. Poctivý Gløgg najdete v mnoha stáncích po celém městě. 

Přečtěte si více o dánských tradicích v článku Jaké jsou Vánoce v Dánsku?

Jak se dostat do Kodaně? 

Do Kodaně je to pořádná dálka, proto doporučujeme si zařídit alespoň jeden nocleh. V rámci delšího pobytu si můžete naplánovat výlet i do nedalekého města Malmö ve Švédsku. 

 • Nejrychleji se do Kodaně dostanete letadlem. Linky létají z Prahy i z Vídně a délka letu je 1:20-1:50 h
 • Cesta autem trvá více než 9 h. Trasa z Prahy vede přes Drážďany, Lipsko, Hannover a Hamburg, nebo Drážďany, Berlín, Rostock. 
 • Je možné jet také autobusem z ÚAN Praha Florenc, ale cesta je příliš dlouhá, trvá téměř 14 hodin. 
 • Během adventu pořádají cestovní kanceláře zájezdy na trhy. Výhodou je, že za vás kromě dopravy vyřeší také ubytování. 
Kolotoč a adventní trhy v Kodani
Zdroj: Unsplash.com

Proč jet na adventní trhy do Kodaně? 

Zahraničních měst s nádhernými vánočními trhy je v Evropě mnoho. Proč si mezi nimi vybrat právě Kodaň? 

 1. Malebná pobřeží, skandinávská architektura ze 17. století
 2. Památky: katedrála Panny Marie, Kulatá věž Rudentårn, Mramorový kostel Frederikskirken, zámek Rosenborg
 3. Výborné pivo, pivní muzeum
 4. Venkovní kluziště 
 5. Výborné tradiční občerstvení 
 6. Miliony světel v celém městě 

Co se týče domluvy, nemusíte se ničeho bát. Lidé v Kodani umějí dobře anglicky.

Zajímavá místa v Kodani 

Tivoli

Nazdobené stánky, kluziště, velké množství vánočních stromků a především kolotoče. To vše uvidíte, když se vypravíte do zábavního parku Tivoli. Areál je rozlehlý, proto si na návštěvu vyhraďte alespoň půl dne. Park má dlouhou historii, založili ho již v roce 1846. Představte si, že jedním z prvních návštěvníků byl spisovatel Hans Christian Andersen. 

Zoo

Kodaňská zoologická zahrada láká na pandu velkou. Vydejte se za zvířetem, které je k vidění jen v několika evropských zoo. Vstupné pro dospělé a děti od 11 let stojí 195 DKK, mladší děti mají vstup za 105 DKK. V listopadu a prosinci je otevřeno každý den od 10 do 16 hodin. 

Malá mořská víla

Kdo se nevyfotí s Malou mořskou vílou, jakoby ani v Kodani nebyl! Snad nejznámější dánská socha se nachází v promenádě Langelinie. Inspirovaná je známou pohádkou Hanse Christiana Andersena. 

Malá mořská víla v Kodani
Zdroj: Unsplash.com

Kastellet 

Kastellet je bývalá vojenská pevnost. Nachází se nedaleko Malé mořské víly a její areál je v létě i v zimě pěkným místem k procházkám. 

Národní galerie Dánska 

V národní galerii spatříte sbírku děl různých uměleckých směrů. Patří k ní jak renesanční, tak novodobá, moderní díla. Děti mají vstup zdarma, dospělí platí 120 DKK. Otevírací doba je od 10 do 18 hodin. 

Národní muzeum

Jestli vás více než umění zajímají dějiny Dánska, navštivte Národní muzeum, kde jsou k shlédnutí nálezy starší než 3000 let. Pro děti je připravena interaktivní expozice, ve které se dozví o historii školství nebo třeba středověké kuchyni. Otevřeno je denně kromě pondělí od 10 do 17 hodin. Na vstupenky si připravte 110 DKK. Děti mají vstup volný. 

Zámek Rosenborg 

Zámek pochází ze 17. století. K vidění je zde historické vybavení, sbírka klenotů a portrétů. Atmosféru dokreslují voskové figuríny dávných obyvatelů zámku. Vstupenka stojí 125 DKK. 

Jestli máte v plánu navštívit více muzeí, doporučujeme vám zakoupit si kartu Parkmuseerne.  Za 245 DKK získáte vstup do zámku Roseborg, do Národní galerie a dalších čtyř expozic.

Radniční náměstí

Rådhuspladsen, česky Radniční náměstí, určitě neminete, neboť právě zde se konají vánoční trhy. Historická budova radnice rozhodně stojí za pozornost. 

Kde si v Kodani zabruslit? 

Bruslení na venkovním kluzišti je stále oblíbenější součást adventních trhů. I v Kodani se můžete projet na pěkných stadionech. 

Vánoční kluziště v Kodani
Zdroj: Unsplash.com

Broens Ice Skating 

Kluziště Broens má rozlohu 600 m2. Vstup je zdarma. Kolem stadionu se nacházejí stánky s občerstvením. Při bruslení se můžete těšit výhledem na přístav. 

Frederiksberg Runddel

Zažijte romantickou atmosféru na kluzišti u zahrad Frederiksberg. Také zde je vstup zdarma. V případě potřeby si zde můžete za poplatek 70 DKK nechat nabrousit brusle. 

Tip: Oba stadiony mají půjčovnu bruslí. Poplatek činí 50 DKK. 

Silvestr v Kodani 

Na adventní trhy se většinou jezdí na konci listopadu nebo v průběhu prosince. Kodaň si užijete i mezi svátky. A co rozhodně stojí za to, je Silvestr a oslava nového roku. Restaurace nabízejí bohatá silvestrovská menu. V klubech se pak konají parádní večírky, na kterých teče proudem šumivé víno a všichni tancují. Jestli plánujete přijet s dětmi, můžete vyrazit do zoo. Příchod nového roku znamená pro Kodaň velkolepé ohňostroje

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X