Jaké jsou Vánoce v Dánsku? Plné svíček, tance a dobrého jídla. Typickým nápojem je gløgg, lahodný vánoční punč!

Hygge, dánský pohodový přístup k životu, do značné míry ovlivňuje i vánoční svátky.

Hlavní je atmosféra, pospolitost a klid.

Co jsou to kalenderlys?

Jak vypadá dánská štědrovečerní tabule?

Proč hledají Dánové mandli v rýžovém nákypu a proč tančí kolem stromečku?

To a ještě mnohem více o tom, jak se slaví Vánoce v Dánsku, se dozvíte na následujících řádcích.

Kdy se slaví Vánoce v Dánsku?

Dánové stejně jako Češi slaví Vánoce 24. prosince, tedy na Štědrý den. Tradičně to znamená, že večer je ve znamení bohaté štědrovečerní večeře a poté se dlouho do noci rozbalují dárky. V Dánsku se Vánoce nazývají Jul.

Dánské vánoční dekorace, které uvidíte ve většině domácností, jsou obvykle poměrně decentní. Například vánoční stromeček má poměrně málo ozdob, nejdůležitějším prvkem jsou svíčky. Dalšími důležitými dekoracemi nejen na stromečku, ale i v oknech jsou Julehjerter, Julestjerner a Julepynter neboli vánoční srdce, hvězdy a další ozdoby skládané z papíru.

Tradiční dánská vánoční ozdoba z papíru.
zdroj: flettedehjerter.dk

Znáte dánské vánoční tradice?

V Dánsku chodí mnoho lidí na Štědrý den kolem čtvrté hodiny odpoledne na bohoslužbu do kostela, kde si vyslechnou vánoční kázání. Starým tradičním zvykem je také dávat na Štědrý den zvířatům pamlsek, takže někteří lidé jdou na procházku do parku nebo do lesa a berou s sebou nějaké jídlo, které dají zvířatům a ptákům.

Velmi zajímavou tradicí dánských Vánoc je tančit kolem vánočního stromku. Celá rodina se po štědrovečerní večeři sejde u stromečku, chytne se za ruce a zpívá vánoční písně. Vánoční stromek proto obvykle stojí ve středu místnosti, aby kolem něj byl dostatek prostoru.

Předvánoční tradicí je pálení kalenderlys, velkých speciálních víček s vyobrazením čísel od 1 do 24, které fungují jako adventní kalendář, každý den se na chvilku zapálí. Z čeho tradice kalenderlys vychází a jak vypadaly první z nich?

Kalenderlys, dánská adventní svíčka.
zdroj: davidsenshop.dk

Kdo nosí dětem dárky?

Dánským dětem nosí dárky na Štědrý den Julemanden, doslova Vánoční muž. Vypadá podobně jako Santa Claus a také cestuje na saních tažených soby. Žije v Grónsku, má rád rýžový nákyp a pomáhají mu nezbední skřítkové, kterým se říká nisser. Jde o jakousi dánskou obdobu elfů. Mimochodem, víte, jak se postava Santa Clause vlastně zrodila?


Co se jí v Dánsku o Vánocích?

Štědrovečerní večeře neboli julefrokost je „vážná“ záležitost, která trvá několik hodin. Stůl musí být dokonale nazdobený. To často znamená použití velkého množství ubrusů, stuh, květin, svíček a papírových hvězdicových luceren s blikajícími světýlky uvnitř.

Tradičním pokrmem je juleand, vánoční pečená husa nebo kachna plněná jablky, sušenými švestkami a bylinkami. Juleand se často přelévá omáčkou, která obsahuje vermut. Podává se s karamelizovanými bramborami, červeným zelím, červenou řepou a brusinkovým džemem či šťávou.

Risalamande je název typického vánočního dezertu, jde vlastně o rýžový nákyp s vanilkou a mandlemi přelitý horkou třešňovou omáčkou. Všechny mandle kromě jedné se nakrájejí na kousky. Ten, kdo najde celou mandli, dostane dárek zvaný mandelgave (mandlový dárek). Tradičním mandlovým dárkem bývalo dříve marcipánové prasátko.

Vánočním nápojem je horký gløgg. Někdy se podává ve spojení s dalším vánočním dezertem – aebleskiver, jde vlastně o křupavé koblížky ve tvaru kuliček s jablky zdobené marmeládou a moučkovým cukrem.

Jak si připravit vlastní gløgg?

Máte rádi svařené víno? Zkuste letos o Vánocích dánský gløgg. Základem je červené víno s možným přídavkem portského vína nebo rumu a vždy se do něj přidávají rozinky, mandle a koření.

Ingredience:

  • 750 ml červeného vína
  • 1 šálek portského vína
  • 1 šálek rozinek namočených v rumu
  • 1 šálek vody
  • 1/2 šálku blanšírovaných mandlí
  • 5 (1-2 cm širokých) proužků citronové kůry
  • 8 kardamomových lusků
  • 5 hřebíčků
  • 1 tyčinka skořice
  • 4 cm zázvoru

Postup:

  1. Vodu společně s kořením dejte do hrnce a nechte minutu vařit.
  2. Následně nechte směs vody a koření alespoň 10 minut odstát.
  3. Vyjměte koření.
  4. Smíchejte „kořeněnou“ vodu a s červeným vínem, rozinkami a mandlemi a zahřejte, aniž byste ale směs nechali přejít varem.
  5. Ochutnejte a případně podle chuti přidejte malé množství cukru.
  6. Když je gløgg téměř vařící, stáhněte ho z ohně a přidejte portské víno.
  7. Ihned podávejte.
Sklenice s dánským vánočním nápojem.
zdroj: valdemarsro.dk

Jaká místa v Dánsku o Vánocích navštívit?

Vánoce v Dánsku jsou skutečně velkolepým svátečním zážitkem. Místem číslo jedna, které v době adventu navštívit, je samozřejmě hlavní město Kodaň.

  • Kodaň – Vánoce v Kodani jsou plné světel, gløggu a hygge. Ke klasickým lákadlům patří nejen zdejší adventní trhy a působivá vánoční výzdoba, ale také bruslení na kluzištích u zahrad Frederiksberg či procházka po zábavním parku Tivoli s domácími æbleskiver a gløggem.

  • Egeskov– pohádkové prostředí renesančního vodního hradu Egeskov je úchvatné během celého roku, ale v době Vánoc obzvlášť. Místo poskytuje nádherné kulisy pro vánoční trhy, kde můžete obdivovat řadu řemeslných výrobků s vánoční tématikou a ochutnat dánské vánoční pochutiny.

  • Odense  – oblíbené dánské město, kde se narodil slavný pohádkář Hans Christian Andersen. Jeho rodný dům je dnes muzeum. Vánoční atmosféra ve středověkém centru města má své nepopsatelné kouzlo. Kromě toho se zde každý rok koná speciální vánoční trh nesoucí Andersenovo jméno, který navozuje atmosféru starých časů.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X