Jaký bude letos adventní trh v Gyoru? Program a důležité informace na jednom místě

Přemýšlíte, kam se letos vypravíte nasát vánoční atmosféru? 

Prozradíme vám, jaký program si letos připravili v maďarském Gyoru (Rábu). 

Zjistěte, na co láká lázeňské město plné krásných historických památek. 

Adventní trhy v Gyoru budou stát za to. 

Vánoční trhy v Rábu 

Trhy se slavnostně otevřou 26. listopadu v 17:00, den před první adventní nedělí. Ten den se také poprvé rozsvítí světelné výzdoba v celém městě. 

Kde: Hlavní trhy a kulturní program se budou odehrávat na Széchenyiho náměstí, další stánky a atrakce najdete na náměstí ​​Dunakapu nebo v ulicích v centru města 

Kdy: 26. 11. – 23. 12. 2022 

Vánoční výzdoba, ruské kolo a adventní trhy v Gyoru
Zdroj: Unsplash.com

Na co se můžete těšit? 

  • stánky s regionálními výrobky, módními doplňky, dekoracemi a suvenýry 
  • občerstvení v podobě klobás, sýrů, sladkostí a vánočního punče
  • dřevěný betlém, adventní věnec, vysoký vánoční strom 
  • vánoční kluziště 
  • obrovské ruské kolo, dětský kolotoč 
  • kulturní program (zatím nebyl zveřejněn) 

Zajímá vás, jaké mají Maďaři tradice? Zjistěte to v našem článku Jak vypadají maďarské Vánoce.  

Jak se dostat do Rábu? 

Cesta autem 

Město Gyor (česky Ráb) se nachází na severozápadě Maďarska, a tak je z České republiky snadno dosažitelné autem. Z Čech a jižní Moravy vede nejrychlejší cesta přes Brno. Lidem ze severní Moravy a Slezska se jako alternativa nabízí cesta přes Žilinu. Pro obyvatelé jižních Čech je rychlejší cestovat Rakouskem. 

  • Z Brna: Jeďte po D2 směr Břeclav a Lanžhot, kde přejedete hranice se Slovenskem. Pokračujte po D2 přes Malacky a Bratislavu, dále na jih k hraničnímu přechodu u Čunova. V Maďarsku se držte dálnice M5, u města Levél se napojte na M1, po této dálnici se dostanete až do Gyoru. Délka trasy je 205 km, předpokládaná doba jízdy 2 hodiny
  • Z Frýdku-Místku: Po dálnici směr Český Těšín, u Hnojníku se odpojte a jeďte směrem k městům Jablunkov a Mosty u Jablunkova. Dostanete se na Slovensko. Pokračujte směr Čadca a Žilina, za Žilinou jeďte kousek po dálnici D3, pak se napojte na D1 a jeďte kolem Trenčína až do Bratislavy. Dále je trasa totožná s trasou z Brna. Délka je 355 km a předpokládaná doba jízdy 3 hodiny a 33 minut
  • Z Českých Budějovic: Jeďte do Třeboně, dále po E49 směrem k rakouským hranicím. V Rakousku pojedete přes města Schrems a Horn do Vídně, poté po A4 k hranicím s Maďarskem. Dálnice M1 vás dovede do Gyoru. Trasa je dlouhá 316 km a předpokládaná doba jízdy je 3 hodiny a 43 minut. 

V centru města se nachází kryté parkoviště. Poplatek činí 200 HUF za hodinu, v přepočtu na naši měnu je to pouze 12 Kč. 

Cesta autobusem 

Do Gyoru se pohodlně dostanete také autobusem. Jezdí tam linky, které pokračují dále do Budapešti. Nastupovat lze v Praze nebo v Brně. Cesta z Prahy trvá 5 hodin a 50 minut, z Brna 4 hodiny a 45 minut. Nejlevnější jízdenky stojí 459 Kč z Prahy a 359 Kč z Brna

Náměstí v Gyoru
Zdroj: Unsplash.com

Cesta vlakem 

Dáváte přednost vlaku? S přestupem v Bratislavě se do Gyoru dostanete několikrát denně. Dvakrát za den jezdí z Prahy přímý spoj. Zastávky má v Kolíně, Havlíčkově Brodu, Žďáru nad Sázavou a v Břeclavi. Cílovou stanicí je Budapešť. Z Prahy do Gyoru to trvá 6 hodin a 10 minut, jízdenky lze sehnat od 699 Kč

Kupujte jízdenky s předstihem, seženete je za nižší cenu. Kdybyste si výlet rozmysleli, dá se rezervace stornovat. 

Zájezd s cestovkou 

Gyor je oblíbené město u cestovních kanceláří. Jestli vám nevyhovuje ani jedna z nabízených možností cestování, vyberte si organizovaný zájezd. Většinou se jedná o jednodenní výlety s odjezdem ve velmi brzkých hodinách a návratem v noci. 

Krásné trhy se konají i v dalších maďarských městech. Udělejte si několikadenní výlet a projeďte celou zemi. Tipy hledejte v článku Jaké budou letos vánoční trhy v Maďarsku

Co vidět v Gyoru 

Termální lázně 

Maďarsko je bohaté na termální prameny. V Gyoru fungují od roku 2003 lázně s léčivými i zážitkovými bazény, saunami i masážemi. Momentálně jsou lázně bohužel uzavřeny, a to kvůli rozsáhlé rekonstrukci. Návštěvníkům se znovu otevřou až v létě 2023. Zatím si jen prohlédněte město a příští rok se vraťte za relaxem a zábavou ve vodě. 

Bazilika Nanebevzetí panny Marie 

Baziliku začali stavět již v 11. století. Dnes je významným poutním místem a nejvznešenější budovou celého Gyoru. 

Radnice

Další významnou stavbou je radnice. Její věž je vysoká 59 m. 

Biskupský palác

Na pahorku Káptalandomb stojí Biskupský palác. První stavby vznikaly ve 13. století, ale dnešní podobu získal až koncem 18. století. Rezidenční věž je přístupná návštěvníkům. Vystoupejte nahoru a užijte si výhled na město a okolí. Otevírací doba je od 10 do 18 hodin, vstupenky stojí 1000 HUF (60 Kč) pro dospělé a 500 HUF (30 Kč) pro děti. 

Opatský dům

Barokní opatský dům (maďarky Áparúr Ház) stojí na Széchenyiho náměstí (Széchenyi tér), kde se odehrávají hlavní vánoční trhy. V budově sídlí Muzeum obrazů, k vidění jsou díla Picassa a dalších autorů 20. století. 

Esterházyho palác

Honosný palác patřil rodu Esterházyho. Dnes v něm sídlí Muzeum historie.

Esterhazyho palác v Gyoru
Zdroj: Pixabay.com

Muzeum Jánose Xántuse

Zjistěte něco nového o dějinách Maďarska a města Gyoru. Otevřeno mají denně kromě pondělí od 13 do 17 hodin

Napoleonův dům 

Napoleon strávil v Gyoru sice jen jeden den, ale v Královské ulici (maďarsky Király utca) je po něm pojmenovaný dům. Za návštěvu stojí celá ulice, která připomíná různé historické okamžiky města. 

Zoologická zahrada

Zoo v Gyoru funguje přes 50 let. V listopadu je otevřeno od 10 do 17 hodin, v prosinci se zavírá již v 16:00. Vstupné pro dospělé stojí 4300 HUF (260 Kč), pro děti 3000 HUF (181 Kč). 

Neručíme za správnost informací.
Doporučujeme kontaktovat příslušné infocentrum pro upřesnění informací a sledovat oficiální webové stránky města. Není v našich silách pravidelně aktualizovat každou změnu, kterou pořadatel oznámí. Děkujeme za pochopení a užijte si trhy! :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X