Jaké budou letos adventní trhy v Saské Kamenici? Program a důležité informace na jednom místě

Máte v plánu nasát vánoční atmosféru v zahraničí? 

Vánoční trhy v Chemnitzu se vám budou líbit.

Kdy začínají a co na nich bude v letošním roce k vidění se dozvíte v tomto článku.

Adventní trhy Chemnitz

Vánoční jarmarky jsou oblíbeným cílem turistů z celé Evropy. I když se pěkné akce konají i v našich českých městech, spousta lidí vyráží za adventní atmosférou do zahraničí, aby poznali jiné tradice a prohlédli si dosud nepoznaná místa. 

Chemnitzer Weihnachtsmarkt s pětipatrovou vánoční pyramidou, krásně vyřezávaným obloukovým svícnem a obří hrací skříňkou má mnoho jedinečných prvků, které z něj činí jeden z nejlepších vánočních trhů v Německu.

Hlavní trhy se odehrávají na náměstí Marktplatz, jehož dominantou je dvanáctimetrová vánoční pyramida. V pěti patrech představuje 24 postav každodenní života v Krušných horách.

Vánoční pyramida v Chemnitz.
zdroj: chemnitz.de

Vánoční trhy na Marktplatz

Kdy a kde se vše uskuteční?

1.12.2023 – 23.12.2023

pondělí až čtvrtek 11.00 – 20.00, pátek 11.00 – 21.00, sobota 10.00 – 21.00, neděle 10.00 – 20.00

Na co lákají vánoční trhy v Chemnitzu? 

  • přes 200 stánků s tradičním i moderním sortimentem
  • kulturní program

Jak se na trhy dostat? Použijte následující mapu.

Pro více informace doporučujeme sledovat web pořadatele.


Program vánočního jarmarku v Saské Kamenici

Organizátoři slibují na letošní sezonu více než dvě stovky stánků. Nemusíte se tedy bát, že by byla nouze o nabídku suvenýrů a drobností pod stromeček.

Ve stáncích najdete tradiční řemeslné výrobky, umělecká díla, ale i dárkové předměty jako jsou hrnky, šperky, nebo třeba hračky. Chybět nebudou ani vánoční pochoutky a samozřejmě vánoční punč. Bez toho by to snad ani nebyly adventní trhy.

Velký svíčkový oblouk, který vytvořil řemeslník Claus Döhler ze Sosy, ukazuje řemeslníky z Krušných hor. Schwibbogen se nachází na ulici „Am Rathaus“ a je jakýmsi vstupem na vánoční trh v Chemnitz.

Série tradičních krušnohorských figurek pokračuje louskáčkem a sněhulákem, kteří jsou větší než člověk. Horník a anděl o velikosti 1,80 metru jsou dalšími vrcholy jarmarku. Obří hrací skříňka každou hodinu hraje známé vánoční melodie.

Obloukový svícen v Saské Kamenici.
zdroj: chemnitz.de

Koncertní cyklus „Musik zur Weihnacht

Saská Mozartova společnost si jako každý rok připravila nádherný koncertní cyklus zvaný Musik zur Weihnacht, což v překladu znamená hudba k Vánocům. K poslechu budou varhanní recitály, pěvecké sbory i symfonická hudba. Přesný program bude teprve upřesněn.

Vánoční hornická přehlídka 

V sobotu před 1. adventní nedělí se každý rok koná velká Vánoční hornická přehlídka. Průvod čítá kolem 1000 horníků a hutníků v tradičních uniformách. Průvod doprovázejí muzikanti v krojích, kteří hrají lidové písně. Celá skupina prochází městem až k radnici, kde je ve slavnostním hábitu vítá starosta města. 

Průvod má v Chemnitzu čtyřicetiletou tradici. Cílem je připomínat lidovou tradici a dávné předvánoční zvyky. Přehlídka se za dobu své působnosti stala velice oblíbenou. Je to důležitá událost, která neodmyslitelně patří k zahajování každého adventu.

Vánoční hornická přehlídka.
zdroj: chemnitz.de

Jak se dostat do Chemnitzu? 

Chemnitz, česky zvaný Saská Kamenice, se nachází nedaleko hranic. Cesta je proto poměrně krátká. Autem se tam z Prahy dostanete za dvě až tři hodiny. 

  • Po dálnici D8, za hranicemi po A17 kolem měst Dohna a Freital, dále po dálnici A4 přes Wilsdruff a Hainichen. 
  • Druhou možností je trasa po dálnici D7 směr Chomutov, v Německu pak přes města Marienberg a Zschopau. 

Do Saské Kamenice jezdí také autobusové linky z ústředního autobusového nádraží Praha Florenc. Jestli dáváte přednost vlakům, využijte spoje s přestupem v Drážďanech. 

Z Moravy a Slezska je to do Chemnitzu trochu dál. Výlet je lepší prodloužit na dva dny, ať už s přespáním přímo v Chemnitzu, nebo třeba v Praze. 

Hledáte další adventní trhy v Německu, které by se daly pohodlně absolvovat během jednodenního výletu? Vyrazte na vánoční trhy v Marienbergu.

Co vidět v Saské Kamenici?  

Buďte originální a navštivte v letošním roce Chemnitz. Pokud bydlíte v Čechách, nemáte to daleko. Zjistíte, že i méně známé město má bohatou nádhernou výzdobu a spoustu stánků s pěknou nabídkou. 

Předpokládáme, že adventní trhy nebudou jediným cílem vašeho výletu. Turisté většinou kombinují cestu za vánočními stánky s prohlídkou města a památek. Proto vám nyní představíme několik zajímavých míst, která stojí za návštěvu. 

Vánoční Chemnitz.
zdroj: chemnitz.de

Kaßberg
Historická čtvrť Kaßberg je historické jádro secesní architektury. Bylo vyhlášeno národní památkou. Uvidíte zde zajímavé budovy, kostely a bustu Karla Marxe. Milovníkům piva se bude líbit Kassberský svah s pivními sklepy. 

Altes Rathaus (Stará radnice)
Radnice je památka již z 15. století. Dominuje jí vysoká věž, jež je přístupná návštěvníkům. Radnice je vyzdobena plastikami Judity a Lukrécie. 

Roter Turm (Červená věž) 
Roter Turm postavili ve 12. století. V 16. století ji přistavěli patro z červených cihel, odtud pochází její název. Do dnešní doby se bohužel nedochovala v původním stavu, neboť ji zničily boje během 2. světové války. Opravy se dočkala v padesátých letech. 

Wasserschloss Klaffenbach (vodní zámek Klaffenbach) 
Zámek je postaven v renesančním slohu. Nachází se v blízkosti řeky Würschnitz a je obklopen přírodou. Návštěvu doporučujeme především těm z vás, kteří dávají přednost klidnějším venkovským místům před ruchem města. 

Zoologická zahrada 
Tip především pro rodiny s dětmi, ale samozřejmě nejen pro ně. V zoologické zahradě je k vidění přes 200 druhů zvířat.

Muzea
V případě nepřízně počasí se můžete uchýlit do muzeí. V Chemnitzu se nacházejí hned dvě zajímavá, jedno vám přiblíží historii tamějšího průmyslu, druhé vás zasvětí do moderního umění. A kam za nákupy? Rozhodně nevynechejte novou nákupní galerii Kulturkaufhaus Tietz. 

 

Neručíme za správnost informací.
Doporučujeme kontaktovat příslušné infocentrum pro upřesnění informací a sledovat oficiální webové stránky města. Není v našich silách pravidelně aktualizovat každou změnu, kterou pořadatel oznámí. Děkujeme za pochopení a užijte si trhy! :)

Komentáře
    1. Dobrý den, hornická přehlídka se bude konat v sobotu 2.12.2023. Podle informací na stránkách města průvod vyrazí ve 14 hodin z náměstí Theaterplatz a poté půjde po Richard-Tauber-Straße, Straße der Nationen a Brückenstraße. Tam se průvod otočí a po stejné trase se vrátí zpět na Theaterplatz, kde se okolo 15.00 uskuteční slavnostní zakončení.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X