Jaký bude letos adventní trh v Saské Kamenici? Program a důležité informace na jednom místě

Máte v plánu nasát vánoční atmosféru v zahraničí? 

Vánoční trhy v Chemnitzu se vám budou líbit.

Kdy začínají a co na nich bude v letošním roce k vidění se dozvíte v tomto článku.

Vánoční trhy Chemnitz

Vánoční trhy se v Chemnitzu odehrávají na náměstí Marktplatz. Ve více než 200 stáncích nakoupíte drobné dárky, vánoční ozdoby i něco dobrého na zub. 

Kdy: 25. 11. – 23. 12. 2022

Otevírací doba: 

  • pondělí-čtvrtek: 10:00-20:00
  • pátek-neděle: 10:00-21:00

Na co lákají adventní trhy Chemnitz? 

  • 230 stánků s tradičním i moderním sortimentem
  • středověký trh
  • kulturní program
  • veřejné prohlídky města
  • cyklus vánočních koncertů 

Jak se dostat do Chemnitzu? 

Chemnitz, česky zvaný Saská Kamenice, se nachází nedaleko od hranic. Cesta je proto poměrně krátká. Autem se tam z Prahy dostanete za dvě až tři hodiny. 

  • Po dálnici D8, za hranicemi po A17 kolem měst Dohna a Freital, dále po dálnici A4 přes Wilsdruff a Hainichen. 
  • Druhou možností je trasa po dálnici D7 směr Chomutov, v Německu pak přes města Marienberg a Zschopau. 

Do Chemntizu jezdí také autobusové linky z ústředního autobusového nádraží Praha Florenc. Jestli dáváte přednost vlakům, využijte spoje s přestupem v Drážďanech. Z Moravy a Slezska je to do Chemnitzu trochu dál. Výlet je lepší prodloužit na dva dny, ať už s přespáním přímo v Chemnitzu, nebo třeba v Praze. 

Pokud se vám nechce plánovat výlet samostatně, mrkněte se na nabídku cestovních kanceláří. Určitě najdete zájezd do Chemnitzu s návštěvou vánočních trhů. Odjezdovými místy jsou většinou města v Čechách.

Radnice v Saské Kamenici
Zdroj: Unsplash.com

Nabídka stánků 

Organizátoři slibují na letošní sezonu 230 stánků. Nemusíte se tedy bát, že by byla nouze o nabídku suvenýrů a drobností pod stromeček. Ve stáncích najdete tradiční řemeslné výrobky, umělecká díla, ale i dárkové předměty jako jsou hrnky, šperky, nebo třeba hračky. Chybět nebudou ani vánoční pochoutky a samozřejmě vánoční punč. Bez toho by to snad ani nebyly adventní trhy! 

Nevíte si rady s nákupem dárků? S nápady pro děti vám poradí náš článek Nejlepší tipy na dárky k Vánocům pro děti. Inspirujte se v našem článku, máme inspiraci pro každý věk.

Koncertní cyklus „Musik zur Weihnacht“

Saská Mozartova společnost si jako každý rok připravila nádherný koncertní cyklus zvaný Musik zur Weihnacht, což v překladu znamená hudba k Vánocům. K poslechu budou varhanní recitály, pěvecké sbory i symfonická hudba. Nejdůležitějším dílem, které společnost nastudovala, je Vánoční oratorium od Johanna Sebastiana Bacha. Přesný program bude teprve upřesněn. 

Symfonický orchestr hraje vánoční skladby
Zdroj: Unsplash.com

Vánoční hornická přehlídka 

V sobotu před 1. adventní nedělí se každý rok koná velká Vánoční hornická přehlídka. Letos to vychází na 26. listopadu. Jde o skutečně velkolepou podívanou. Průvod čítá kolem 1000 horníků a hutníků v tradičních uniformách. Průvod doprovázejí muzikanti v krojích, kteří hrají lidové písně. Celá skupina prochází městem až k radnici, kde je ve slavnostním hábitu vítá starosta města. 

Průvod má v Chemnitzu čtyřicetiletou tradici. Cílem je připomínat lidovou tradici a dávné předvánoční zvyky. Přehlídka se za dobu své působnosti stala velice oblíbenou. Je to důležitá událost, která neodmyslitelně patří k zahajování každého adventu.

Památky a zajímavá místa v Chemnitzu  

Adventní jarmarky jsou oblíbeným cílem turistů z celé Evropy. I když se pěkné akce konají i v našich českých městech, spousta lidí vyráží za adventní atmosférou do zahraničních měst, aby poznali jiné tradice a prohlédli si dosud nepoznaná místa. 

Chemnitz u nás nepatří k nejznámějším. Češi jezdí spíše do Vídně, Budapěšti, do Německa na adventní trhy v Berlíně nebo v Drážďanech. Buďte originální a navštivte v letošním roce Chemnitz. Pokud bydlíte v Čechách, nemáte to daleko. Zjistíte, že i méně známé město má bohatou nádhernou výzdobu a spoustu stánků s pěknou nabídkou. 

Předpokládáme, že adventní trhy nebudou jediným cílem vašeho výletu. Turisté většinou kombinují cestu za vánočními stánky s prohlídkou města a památek. Proto vám nyní představíme několik zajímavých míst, která stojí za návštěvu. 

Historická čtvrť Chemnitz
Zdroj: Unsplash.com

Kaßberg

Historická čtvrť Kaßberg je historické jádro secesní architektury. Bylo vyhlášeno národní památkou. Uvidíte zde zajímavé budovy, kostely a bustu Karla Marxe. Milovníkům piva se bude líbit Kassberský svah s pivními sklepy. 

Altes Rathaus (Stará radnice)

Radnice je památka již z 15. století. Dominuje jí vysoká věž, jež je přístupná návštěvníkům. Radnice je vyzdobena plastikami Judity a Lukrécie. 

Roter Turm (Červená věž) 

Roter Turm postavili ve 12. století. V 16. století ji přistavěli patro z červených cihel, odtud pochází její název. Do dnešní doby se bohužel nedochovala v původním stavu, neboť ji zničily boje během 2. světové války. Opravy se dočkala v padesátých letech. 

Wasserschloss Klaffenbach (vodní zámek Klaffenbach) 

Zámek je postaven v renesančním slohu. Nachází se v blízkosti řeky Würschnitz a je obklopen přírodou. Návštěvu doporučujeme především těm z vás, kteří dávají přednost klidnějším venkovským místům před ruchem města. 

Zoologická zahrada 

Tip především pro rodiny s dětmi, ale samozřejmě nejen pro ně. V zoologické zahradě je k vidění přes 200 druhů zvířat. Vstupné pro dospělého stojí 6 €, pro děti od tří let 3 €. 

Muzea

V případě nepřízně počasí se můžete uchýlit do muzeí. V Chemnitzi se nacházejí hned dvě zajímavá, jedno vám přiblíží historii tamějšího průmyslu, druhé vás zasvětí do moderního umění. 

Kam za nákupy

Nákupy v německých obchodech jsou u nás oblíbené. Jestli lákají i vás, rozhodně nevynechejte novou nákupní galerii Kulturkaufhaus Tietz. 

 

Neručíme za správnost informací.
Doporučujeme kontaktovat příslušné infocentrum pro upřesnění informací a sledovat oficiální webové stránky města. Není v našich silách pravidelně aktualizovat každou změnu, kterou pořadatel oznámí. Děkujeme za pochopení a užijte si trhy! :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X