Odhalte oblíbené novoroční pověry i jejich původ. Co se nesmí dělat na Nový rok?

Prvního ledna mnoho z nás považuje za jakési magické datum.

Rčení „jak na Nový rok, tak po celý rok“ znají téměř všichni.

Není tak divu, že se k tomuto dni váží nejen novoroční předsevzetí, ale také mnohé tradice a rituály.

Proč nemá viset na Nový rok prádlo?

Co jíst na Nový rok?

Poznejte ty nejčastější zvyky a pověry na Nový rok.

První leden a nový rok

První leden jako začátek nového roku se v části Evropy rozšířil pod vlivem juliánského kalendáře, který zavedl Julius Caesar. Nicméně naši předkové se z hlediska času ve velké míře řídili přírodou, a tak pro ně byl důležitým mezníkem zimní slunovrat, se kterým byly spojeny rozmanité rituály a tradice.

Na českém území se pak první leden jako začátek nového roku začal více prosazovat až v 16. století po zavedené gregoriánského kalendáře. K příchodu nového roku se odjakživa vztahovala řada pranostik, rčení, zvyků a tradic. Jaké pověry na Nový rok se dodnes předávají z generace na generaci?

Co vařit na Nový rok?

Velké množství novoročních pověr a zvyků se vztahuje k jídlu, tedy k tomu, co bychom v tento den měli nebo naopak neměli konzumovat. Jedním z tradičních pokrmů, který řada lidí dodnes konzumuje, je čočka. Věříme totiž, že čočka na Nový rok nám zajistí v následujících dvanácti měsících dostatek peněz.

Pokud si nejste jisti, s čím čočku nejlépe podávat, pak vězte, že nejlepší kombinací je vepřové maso. Především prasečí rypáček nebo celé selátko vám totiž přinese v novém roce bohatství a štěstí. Ale ani vajíčkem, například v podobě volského oka, nic nezkazíte. Vejce je obecně symbolem nového života.

Mimochodem čočku lze konzumovat nejen jako hlavní jídlo. To, že se vás budou držet peníze, vám zaručí i čočková polévka na Nový rok.

Čočka s vajíčkem a párkem.
zdroj: receptnajedlo.sk

Na druhou stranu by na stole rozhodně neměla být žádná drůbež či jiné ptactvo, jinak by nám mohlo z domu uletět štěstí. Podobně by se neměly podávat ani ryby, neboť v tomto případě by štěstí mohlo uplavat, ani králík či zajíc – štěstí by nám mohlo utéct.

Další zvyk souvisí s různými moučníky, které se na Nový rok pekly, především s vánočkou. Hospodyňky totiž do těsta zapékaly zrnko hrášku nebo minci. Kdo je pak ve svém kousku moučníku našel, měl mít v nadcházejícím roce štěstí i dostatek peněz.

V neposlední řadě s konzumací speciálních jídel, které vám zaručí štěstí, nemusíte čekat až na novoroční snídani či oběd. Pověry na Silvestra totiž tvrdí, že pokud si dáte o půlnoci ovar s křenem a jablky, štěstí vás také nemine.

Speciální občerstvení patří nejen k prvnímu, ale i k poslednímu dni v roce. Připravte si ho s pomocí našich receptů na silvestrovské jednohubky. Uvidíte, že si pochutnáte.

Proč se nemá na Nový rok věšet prádlo?

Kromě potravin se řada pověr váže také k prádlu. Z jakého důvodu se nedoporučuje praní prádla na Nový rok?  Protože byste ho po vyprání museli pověsit. A věšení prádla na Nový rok údajně způsobí, že vaši rodinu zasáhne velké neštěstí, například smrt blízkého člověka.

Prádlo pověšení na šňůře venku na sněhu.
zdroj: weatherandradar.com

I další novoroční pověra souvisí s domácími pracemi. Prvního ledna byste neměli uklízet, „nebezpečné“ je z tohoto úhlu pohledu zejména zametání na Nový rok, vynášení odpadků či případné vyhazování věcí. Při zametání byste totiž společně s prachem mohli z vašeho domova vymést i štěstí, s vynesenými věcmi byste pak mohli odnést i něco, co by vám v následujícím roce mohlo chybět.

K prvnímu lednu se váže též řada pranostik. Jaké budou Velikonoce, když na Nový rok prší? Objevte ty nejznámější pranostiky na Nový rok.


Na co si dát pozor při novoročních návštěvách?

Také chodíte na Nový rok na návštěvy k vašim příbuzným či přátelům, nebo chodí návštěvy k vám domů? V tom případě se vyplatí dávat pozor na to, kdo jako první vejde do dveří.

Je-li to dítě, mladá žena či muž, znamená to štěstí a lásku. Pokud ale jako první přijde stará žena, přinese s sebou do nového roku údajně smůlu a hádky.

Další české zvyky a pověry na Nový rok

S penězi v novém roce souvisí nejen čočka, ale také další pověry. Pokud jde o půjčování peněz, prvního ledna bychom je neměli nikomu půjčovat, ani si je my sami půjčovat. V prvním případě by nás totiž dotyčný člověk o peníze obíral po celý rok, ve druhém případě bychom pak my sami mohli trpět nedostatkem financí po celých dvanáct měsíců.

Zrnka hrachu se v minulosti zapékala nejen do vánočky, ale rovněž se rozhazovala po podlaze. Jedna pověra na nový rok totiž praví, že se takto zajistí, že v novém roce nikdo z rodiny nezbloudí ze správné cesty.

Půjčování peněz z ruky do ruky.
zdroj: satiknisana.com

Kromě hrachu hospodyně „rozhazovaly“ také sůl. Věřilo se, sůl rozprášená po půlnoci kolem domu, od něj odežene zlé duchy. Chcete-li k vám naopak nalákat duchy dobré, měli byste z okna vylít malé množství vína.

Hádat se není nikdy hezké. Pokud toužíte po tom, aby byl nadcházející rok klidný, je nutné veškeré spory a hádky na Nový rok zcela eliminovat. Prvního ledna byste měli dělat jen věci, které vám a vašemu okolí přinášejí radost.

Mnoho lidí posílá oblíbená PF přání. Nevíte, jak novoročenku napsat? Načerpejte inspiraci v našem článku.

Novoroční pověry ve světě

I v mnoha dalších zemích je první den nového roku spojen s řadou více či méně podivných zvyků a tradic. V Evropě existují pověry na Nový rok například ve Španělsku, kde se o půlnoci na prvního ledna konzumuje hroznové víno. Kdo s každým úderem půlnoci sní jednu kuličku hroznového vína, bude mít po následujících dvanáct měsíců štěstí.

Dalším španělským zvykem, se kterým se ale setkáte i v Itálii, je nošení červeného spodního prádla pro štěstí. I Italové jedí na Nový rok čočku, konzumují ji ale rovnou po půlnoci jako druhou večeři.

Sklenice s kuličkami hroznového vína a hodiny odbíjející půlnoc.
zdroj: matadornetwork.com

V zemích Jižní Ameriky se nevyplácí chodit po půlnoci v ulicích pod okny, neboť mnoho lidí věří, že pokud z okna vyhodí kbelík s vodou, budou mít v následujícím roce štěstí.

Rovněž v Brazílii se čočka konzumuje ihned po půlnoci, kromě toho se lidé žijící na pobřeží vydávají na pláž, kam jednak přinášejí květiny a jednak si nechají nohy omýt sedmi po sobě následujícími vlnami.

Chile se lidé hromadně před půlnocí vydávají na hřbitovy, aby nový rok přivítali společně se svými blízkými, kteří již zemřeli. I v této zemi je důležitá barva spodního prádla, kterou máte na sobě. Prádlo by mělo být žluté a kromě toho byste si ho na Silvestra ráno měli obléci naruby, až po půlnoci ho můžete obléknout správně.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X