Vánoční hry pro děti i dospělé, na ven i na doma. Hrajte si a smějte se, o tom Vánoce jsou!

Hledáte vánoční hry pro děti na ven nebo na doma?

Přemýšlíte, co si s dětmi zahrát ve škole nebo na vánočním večírku?

Pak se inspirujte výběrem vánočních her, které si můžete vyzkoušet, ať už jste malí nebo velcí.

Vánoční hry na ven

Na hraní jsou prostě ideální bílé Vánoce. Pokud máte právě za okny hromady sněhu, oblékejte se a vyrazte ven. Nabízí se mnoho možností, jak venku strávit odpoledne. Kromě těch klasických, jako je sáňkování, bobování a dělání andělíčků do sněhu, si můžete pobyt na čerstvém vzduchu zpestřit hrou.

Soutěž o nejhezčího sněhuláka

Postavit sněhuláka už je nuda? Připravte soutěž o nejkrásnějšího sněhuláka! Můžete využít staré klobouky, hadry, šály, ozdoby, ale také obyčejné vodovky a v podstatě cokoliv. Jak bude sněhulák vypadat, je už jenom na vás. Na konci vyberte porotce a obodujte hotové sněhuláky.

Sněhulák hrající na mobilu dozajista nějaké vánoční hry, s cylindrem a šálou.
Zdroj: homehacks.co

Házení kruhů na soba

Máte doma lehké plastové kroužky? Kupte čelenku se sobími parohy a vyberte soba. Ostatní na něj hází kroužky a on se je snaží chytit na parůžky. Tato hra se dá hrát také ve dvojicích. Vyhrává sob, který pochytal nejvíce kroužků. 

Před hrou se přesvědčte, že kroužky jsou skutečně lehké a nemohou sobům ublížit.

Koulovačka nebo vybíjená

Klasická koulovačka se nikdy neomrzí. Může být ale trochu chaotická. Pro lepší přehlednost můžete zkusit vybíjenou ve sněhovém podání. Zasažený odchází, poslední vyhrává. Stanovte předem pravidla, aby nedošlo k házení zmrzlých koulí nebo koulí obsahující kámen.

Skvělou zábavou na volnou chvíli mohou být i vánoční hádanky a rébusy. Inspirujte se.

Vánoční hry na besídku a do školy

Poslední dny před Vánoci se nechce učit nikomu. Zpestřete si dny ve škole hrami nebo nacvičte s dětmi představení pro rodiče.

Besídkové představení školních dětí v převlecích za Santu, elfy a soby předvádějící vánoční hru
Zdroj: lomondschool.com

Pohybové pexeso

Rozdělte děti do dvojic. Každá dvojice bude mít smluvený stejný pohyb. Jedno dítě nebo dvojice postupně ukazují na děti, které předvádí pohyb. Jakmile najdou dva, který ho mají stejný, našli stejný pár pexesa. Nalezený pár odchází na kraj. Hra končí, když dojde pexeso.

Kočička

Posaďte děti do kruhu. Jedno vyberte, to bude kočička. Bude napodobovat chování lísající se kočky, která se snaží, aby ji některé z dětí pohladilo. Účelem hry je, aby se děti vydržely nesmát, zatímco se je kočička snaží rozesmát.

Kdo jsem

Napište cedulky s vánočními postavami nebo předměty a nalepte je dětem na záda tak, aby nevěděly, co tam mají. Vzájemně se mezi sebou musí doptat, kdo nebo co jsou. Jakmile si budou myslet, že vědí, přijdou za vámi a pokusí se hádat.

Nacvičení divadla na vánoční besídku

Nejčastěji se v rámci školních a předškolních besídek nacvičuje s dětmi divadlo nebo koleda pojatá jako příběh či jinak doplněná pohybem. Vyberte vánoční příběh nebo pohádku, rozdělte role, přichystejte masky a můžete hrát.

Tref se sněhulákovi do pusy

Vyrobte si z kartonu (nebo pro ještě lepší efekt z kartonových krabic) sněhuláka. Velikost je na vás. Místo úst mu vyřízněte velký otvor. Další velký otvor vyřízněte u země. Cílem hry bude, aby se děti trefily míčkem sněhulákovi do pusy. Obměňovat hru můžete libovolně, například každý bude mít tři pokusy nebo každý tým jinak barevné míčky apod.

Sněhulák z kartonu se dvěma otvory pro vhazování kuliček
Zdroj: intheleafytreetopsthebirdssing.blogspot.com

Vánoční hry pro děti

Doma můžete hrát s dětmi hry, které nejsou pro tak velký počet lidí. Nebo vymyslet nějakou klidnější zábavu, která zapojí děti do vánočních příprav.

Perníkový domeček – pečení a zdobení

Upečte si s dětmi perníkový domeček! Akorát perníčky nevykrajujte malými vykrajovátky, ale připravte si ho na plech. Z něj po upečení podle papírových šablon, které si připravíte podle požadované velikosti, vykrojíte zdi a střechu.

Tyto desky slepíte pomocí cukru a může začít zdobení. Čím starší děti máte, tím dokonalejší stavby vám mohou vzniknout. Vykrojili jste domečku okna? Umístěte dovnitř LED svíčičku na baterky a budete mít jedinečnou vánoční dekoraci!

Na tuto aktivitu se vám bude hodit recept na perníčky a zdobení.

Hádej předmět

Hádání předmětů je super hra nejen pro děti. Ten, kdo hádá, má zavázané oči. Ostatní mu připraví několik vánočních předmětů, které musí poznat po hmatu. Někdy to může být velmi těžké. Záleží na tom, jak známý předmět zvolíte.

Nikdy nedávejte hádat ostré nebo jinak nebezpečné předměty!

Hledej nos, sněhuláku

Tato hra se dá hrát venku i doma. Prakticky jde o to hru na schovávanou s mrkví. Jeden se nedívá, další schovává mrkev někde po domě nebo venku v dohodnutém vymezeném terénu. Jakmile je schovaná, ten, co se nedíval, hledá. Když najde, může schovávat on.

Hladový sněhulák

Hladový sněhulák je obdobou velkého sněhuláka, kterému se dá trefovat do pusy. Jde v podstatě o krabici namalovanou jako sněhulák, do které uděláte otvor. Potřebovat budete už jen menší polystyrenové nebo pěnové kuličky, které se bude dítě snažit dostat do otvoru a nakrmit tak sněhuláka. Nebo trefovat, záleží na věku. Tato hra je vhodná pro batolata a předškoláky.

Krabice s obrázkem hlavy sněhuláka, který má místo úst otvor, do kterého děti vkládají pěnové kuličky jako krmení pro sněhuláka
Zdroj: culdesaccool.com

Vánoční hry na večírek pro děti i dospělé

Některé vánoční hry se hodí na sešlosti, kde je velké množství dospělých i dětí. Vánoční hry vás v tomto ohledu nezklamou. Bavit se budou děti i dospělí, každý po svém, ale přece společeně.

Módní přehlídka

I dospělí se mohou o vánočním večírku dobře bavit. Moc vtipná je módní přehlídka. Nakupte v second handech levné oblečení a vytvořte si z něj vlastní jedinečný model. Stejně tak nechte ostatní, ať si vyrobí neotřelý kostým. Pak už stačí jen vyhodnotit, kdo měl nejhezčí nebo nejvtipnější model.

Soutěž v kreslení koled

Tato hra se hodí pro dospělé a větší děti, které už umí cíleně kreslit. Každý si vybere známou koledu a beze slov nakreslí obrázky tak, aby podle nich ostatní poznali, o jakou koledu jde.

Vánoční klíště nebo naopak sundaná čepice

Při sešlostech s hodně lidmi se dají hrát také hry na pozornost. Baví dospělé a hlavně děti. Vyzkoušejte vánoční klíště! Jednat se bude o ozdobený nebo pomalovaný kolíček na prádlo, o kterém se bude vědět, že je to klíště. Cílem je ho na někoho nenápadně připnout, aby nezjistil, že ho má. Na konci se zjišťuje, kdo zůstal nevědomky označen.

Jiná podoba této hry spočívá ve hře na čepice. Každý zúčastněný musí dostat na hlavu santovskou čepici. Je-li nedostatek santovských, můžete improvizovat s papírovými čepičkami pro párty. Cílem hry je, sundat si nenápadně čepici tak, aby si toho nikdo nevšiml, že jí na hlavě nemáte. 

Pantomima na vánoční témata

Rozdejte kartičky s vánočními předměty nebo postavami. Nyní se střídejte v předvádění toho, co máte vyobrazené na kartičce. Nesmíte používat slova ani tužku a papír. Ostatní musí uhodnout, co předvádíte. 

Vlastní desková hra

Vytvořte si vlastní deskové hry! Potřebujete k tomu jen běžné výtvarné potřeby – čtvrtky, tužku a fixy. Kostku a figurky si vypůjčte z jiné hry. 

A jak může taková hra vypadat? Udělejte cestu z políček. Na některá políčka můžete nakreslit obrázky, které budou mít zvláštní význam např. házet znovu, jednou nehrát, čekat na šestku nebo se vrátit na start apod. Fantazii se meze nekladou. Téma hry by mělo být vánoční. Může to být cesta Marie s Josefem do Betléma, nebo cesta Tří králů, kteří by mohli na políčkách sbírat navíc dary nebo si vyrobte hru na Santovské téma. 

Ukázka doma vyrobené vánoční deskové hry
Zdroj: theyummyfactory.wordpress.com

Vánoční políčková hra s kartami

Klasickou políčkovou hru můžete ozvláštnit ještě kartičkami. Co třeba vánoční hra s hodnými a darebnými kartičkami?

Co budete potřebovat?

 • čtvrtku nebo karton
 • fixy nebo pastelky
 • kostku a figurky
 • čtvrtku nebo barevné papíry na odlišení hodných a zlobivých kartiček

Postup:

 1. Nejprve si načrtněte trasu, kudy povedou políčka. Trasa může mít políčka jako čtverečky, vést klikatě po plánku nebo může mít tvar jako vánoční stromeček, jak vidíte na obrázku.
 2. Vyberte barvy a vybarvěte některá políčka podle toho, co budou znamenat. Např. zelená znamená vzít si hodnou kartičku, červená špatnou. Na žlutém políčku se smí házet ještě jednou, z modré se smíte posunout vpřed na další modrou, z fialové naopak zpět na jinou fialovou. Nevybarvujte všechny, některá políčka nechte volná.
 3. Připravte si kartičky. Nastříhejte si dvě hromádky kartiček. Můžete je udělat z barevných papírů, zeleného a červeného, nebo z bílého a odlišit je z druhé strany nápisy „Zlobivá karta“, „Hodná karta“. Počet kartiček je na vás, důležité je, aby obě hromádky měly stejně kartiček.
 4. Nyní musíte vymyslet na kartičky úkoly. Na zelené, hodné kartičky přijdou úkoly, které vás budou mít za úkol posunout ve hře vpřed. Příklady: „Našel jsi zapomenutý vánoční dárek, jdi o tři pole vpřed.“ nebo „Zakřič třikrát Hou hou hou a můžeš jít o šest polí vpřed.“
 5. Na červené, darebné kartičky vymýšlejte úkoly, které naopak budou ve hru zpomalovat a posouvat vás zpět. Například: „Santovi utekl sob. Musíš ho chytit, proto jedno kolo nehraješ.“ nebo „Rozbil jsi vánoční ozdobu, jdi o pět polí vzad.“
 6. Jakmile budete mít kartičky a plánek připravené, můžete se pustit do hraní.

Na kartičky můžete psát také úkoly. Např. „Zazpívej vánoční koledu.“ Při splnění dotyčný hráč postoupí o několik polí vpřed, při nesplnění zůstane stát nebo půjde vzad. Popusťte uzdu své fantazii.

Zdroj: vickymyerscreations.co.uk
Zdroj: vickymyerscreations.co.uk

Vlastní kartičková vánoční hra

Obdobou deskové hry může být hra z jednotlivých kartiček. Sem by se velmi hodilo téma Tří králů. 

Co na to potřebujete?

 • čtvrtku
 • nůžky
 • fixy nebo pastelky
 • kostku a figurky

Jak na to?

 1. Nastříhejte si stejné kartičky, cca 30 – 40 kartiček, záleží také na počtu hráčů, pro které hru budete připravovat.
 2. Stanovte počet hráčů a každému přidělte barvu. My budeme pro ilustraci připravovat hru pro tři hráče – modrého, červeného a zeleného.
 3. Vyberte pro každého hráče tři kartičky (dohromady 9) a nakreslete každému zlato, myrhu a kadidlo. Hotový obrázek obtáhněte příslušnou barvou tak, aby měl každý hráč tři dary ve své barvě. 
 4. Vyberte několik dalších kartiček, na které napíšete úkoly. My jsme vybrali: “házíš ještě jednou”, “jednou nehraješ”, “čekáš na šestku”, “zazpívej koledu”, “jdi o tři místa vpřed” a super kartičku “spadl ti dar do velké díry”, která znamená, že pokud má hráč už sebraný dar, musí ho položit zpět.
 5. Nyní kartičky obraťte na bílou stranu a smíchejte je s bílými. Na jednu bílou napište start.
 6. Vytvořte z nich cestu do kruhu, start dejte na libovolné místo v kruhu. Tam připravte figurky a můžete začít hrát.
 7. Vyhrává ten, kdo získá všechny tři dary svojí barvy jako první. Můžete pro něj vytvořit doprostřed kruhu speciální kartičku Betlém. 

Pokud se vám hra povede a bude se vám i dětem líbit, doporučujeme si kartičky zalaminovat, aby vydržely opakované hraní.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X