Nevíte, jak zapálit adventní svíčky? Poradíme vám v jakém směru i na co dát pozor!

Zapalování svíček na adventním věnci je jedním ze symbolů přicházejících vánočních svátků.

Zároveň je to cenný čas, který můžeme trávit ve společnosti našich blízkých.

Nejste si jisti tím, jestli věnec zapalovat pro směru hodinových ručiček, nebo proti?

Přemýšlíte, zda je správné svíčku zapálit už ráno, nebo až večer?

Odhalte, jak se zapaluje adventní věnec.

Kdy zapálit první adventní svíčku?

Slovem advent se označuje období čtyř neděl, které předcházejí Božímu hodu vánočnímu. Zatímco pro věřící je to čas rozjímání a duchovní přípravy, pro většinu z nás je to doba předvánočního stresu a shonu.

I přesto si řada z nás najde čas na dodržování jedné z tradic – zapálení adventních svíček na věnci, které zároveň slouží jako určitá pomůcka k odpočítávání doby do Vánoc.

Všichni víme, že první adventní svíce se zapaluje na první adventní neděli, které se přezdívá též železná neděle. Kdy začíná advent? V kalendáři začátek adventu vždy připadá na období mezi 27. listopadem a 3. prosincem.

Hořící adventní věnec s pěti svíčkami.
zdroj: usatoday.com

Kdy je první adventní neděle v následujících 10 letech? Datum všech adventních nedělí můžete zjistit prostřednictvím naší tabulky.

 První adventní neděle (železná neděle)Druhá adventní neděle (bronzová neděle)Třetí adventní neděle (stříbrná neděle)Čtvrtá adventní neděle (zlatá neděle)
20233. prosince10. prosince17. prosince24. prosince
20241. prosince8. prosince15. prosince22. prosince
202530. listopadu7. prosince14. prosince21. prosince
202629. listopadu6. prosince13. prosince20. prosince
202728. listopadu5. prosince12. prosince19. prosince
20283. prosince10. prosince17. prosince24. prosince
20292. prosince9. prosince16. prosince23. prosince
20301. prosince8. prosince15. prosince22. prosince
203130. listopadu7. prosince14. prosince21. prosince
203228. listopadu5. prosince12. prosince19. prosince
203327. listopadu4. prosince11. prosince18. prosince

Tradičně by se všechny čtyři adventní svíčky měly zapalovat v podvečer na danou adventní neděli. Na železnou neděli zapálíte první svíčku a necháte ji chvíli hořet. O bronzovou neděli tuto svíčku zapálíte znovu a přidáte k ní druhou adventní svíčku, podobně budete postupovat i na stříbrnou neděli.

Na zlatou neděli se pak budete moci těšit se zapálení všech čtyř svíček. Pokud adventní věnec obsahuje i pátou svíčku uprostřed věnce, ta by se měla zapálit na Štědrý den po západu slunce.

Toužíte letos po vlastnoručně vyrobeném věnci? Máme pro vás hned několik návodů, jak vyrobit adventní věnec


Jak se správně zapaluje adventní věnec?

Odpověď na tuto otázku není úplně jednoznačná a záleží například na tom, zda máte všechny adventní svíčky stejné barvy nebo nikoli, zda máte svíčky rozložené do kruhu nebo rovně za sebou, případně také na tom, zda máte svíce různě dlouhé.

V případě, že jste zvolili klasické rozložení svíček, kdy by jednotlivé adventní svíce šly spojit prostřednictvím pomyslného čtverce, pak se obecně svíčky zapalují proti směru hodinových ručiček. Pokud máte všechny čtyři svíčky stejné barvy, je jedno, kterou začnete jako první.

Postup můžete zhlédnout prostřednictvím následujícího videa.

5 | Advent Wreath -- Chuck Knows Church
zdroj: youtube.com

Máte-li tři svíčky fialové a jednu růžovou, zapalte jako první fialovou svíčku, které leží úhlopříčně k růžové svíčce. Pokud jste pro váš adventní věnec zvolili různě dlouhé svíčky, pak samozřejmě začněte tou nejdelší.

A jak se zapalují adventní svíčky, jestliže jsou uspořádány za sebou? V takovém případě se svíčky zapalují zleva doprava, například u rovného adventního věnce.

zdroj: treehouse.co

Adventní svíčky nejsou jen krásnou dekorací. Dozvěďte se více o významu svíček na adventním věnci, jejich barvách i symbolice

Jak zamezit riziku požáru?

Pálení adventních svíček je sice krásná tradice, ale bohužel je s ní každý rok spojeno i poměrně velké množství požárů, které od adventního věnce vzplanou. Důvodem nemusejí být jen samotné adventní svíčky, ale také ostatní materiál věnce, který je obvykle velmi hořlavý.

Nebezpečí vzniku požáru od adventního věnce se naštěstí dá poměrně snadno předejít dodržením několika jednoduchých pravidel.

Jak se zapaluje adventní věnec bezpečně?

  • Dávejte přednost adventním svíčkám vyrobeným z nestékavého vosku.
  • Pod každou svíčku umístěte malý nehořlavý kalíšek, který případný unik vosku zachytí.
  • Adventní svíčky se snažte postavit co nejrovněji.
  • S blízkosti svíček na věnci by se neměly nacházet žádné hořlavé ozdoby či uvolnění větvičky.
  • Knot svíček by neměl být delší než půl centimetru.
  • Celý adventní věnec umístěte na nehořlavou podložku, například z kovu nebo keramiky, a v jeho okolí by se nemělo nacházet nic potenciálně hořlavého, například závěsy.
  • A samozřejmě nikdy nenechávejte hořet adventní věnec bez dozoru.

Kromě klasických adventních svíček z parafínu existují i speciální LED svíčky na baterky, které mohou být určitou bezpečnější alternativou, například pokud máte malé děti nebo nenechavé domácí mazlíčky.

Zapalování svíček, a to nejen těch adventních, k Vánocům neodmyslitelně patří. Nevíte, kterou vybrat? Inspirujte se v naší recenzi vánočních svíček.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X