Australské Vánoce jsou plné slunečních paprsků, společného grilování a oslav na pláži

Na Vánoce v Austrálii ukazuje rtuť teploměru tropické teploty

Dokážete si představit Vánoce v létě?.

Mnoho tradic si právě kvůli počasí museli lidé upravit.

Kdy se slaví Vánoce v Austrálii?

Vánoce v Austrálii začínají 24. prosince, na který připadá státní svátek. První den vánoční je 25. prosince, kdy si děti ráno rozbalují dárky. Podobně je tomu v Británii, Americe a Kanadě, od kterých Austrálie a Nový Zéland mnoho zvyků a tradic převzala. 

Přehled hlavních australských svátků

DatumSvátek
24. prosinceŠtědrý večer
25. prosince1. svátek vánoční
26. prosinceBoxing Day, 2. svátek vánoční
28. prosinceDen Proklamace
1. ledenNový rok

Štědrý večer

Mnoho rodin usedá ke štědrovečerní večeři 24. prosince podobně, jako jsme zvyklí my v Evropě. Stejně tak nemálo lidí v Austrálii místo večeře pořádá slavnostní vánoční oběd až na druhý den, tj. 25. prosince. V tento den ráno si také děti rozbalují dárky, které se přes noc z 24. prosince na 25. prosince objeví v punčochách nebo pod stromečkem. O kom se říká, že nosí dary v Austrálii, se ještě dočtete dále.

První svátek vánoční

Jak už zde padlo, 25. prosinec začíná rozbalováním dárků. Tento den slaví lidé s rodinou a přáteli, pořádají venkovní barbecue, slavnostní oběd se ve valné většině případů odehrává na terasách a zahradách. Když večer padne tma,  rozsvěcí venku svíčky a společně u toho zpívají koledy.

Boxing Day

Na druhý svátek vánoční připadá v Austrálii tzv. Boxing Day. Nemá nic společného s boxováním. Jmenuje se tak od anglického slova “box”, což v překladu znamená krabice. Jde o krabičku na finanční dary potřebným. Proto je na tento den zvykem dávat dary chudým, služebníkům a obchodníkům. Zaměstnavatelé dávají dárek v krabici svým zaměstnancům. Ve 21. století se k tradičnímu trávení dne přidaly sportovní aktivity. Nejoblíbenější je v Austrálii kriket.

Lidé v plavkách na pláži u vánočního stromku a postav sněhuláka a Santa Clause
Zdroj: timeanddate.com

Den proklamace

Tento den připadá na 28. prosince, ale s Vánocemi nesouvisí. Jedná se australský státní svátek připomíná vznik britské kolonie – Jižní Austrálie.

Australské vánoční tradice a zvyky

Austrálie přebrala většinu vánočních tradic a zvyků z Británie, Ameriky a Kanady. Vzhledem k tropickému počasí během Vánoc došlo k některým úpravám, především co se týče teplého jídla. Oslavy Vánoc se odehrávají většinou venku na zahradách u bazénu, u grilu, na terasách nebo dokonce na plážích. Takže pokud chcete trávit Vánoce v teple, Austrálie je skvělá volba. Nebo se podívejte na další tipy,  kde strávit Vánoce u moře.

Vánoční dekorace

Nejvíce Vánočních dekorací najdete samozřejmě ve městech. Ozdobené stromky a mnoho světel bývá pastvou pro oči. V některých oblastech se dokonce lidé předhánějí, kdo bude mít nejkrásnější osvětlení na domě. Trochu to připomíná Kdovíky z Grinche. Ale nenechte se mýlit, není to plošný zvyk. Jinde dávají přednost přírodní výzdobě, která spočívá v ozdobených větvičkách a svazečcích jmelí. 

Dům v Austrálii během vánočních svátků, vyzdobený mnoha světýlky a dekoracemi.
channelnews.com.au

Stromek

V Austrálii si hodně lidí pěstuje v kořenáčích vlastní vánoční stromečky. Nejčastější druh stromku, se kterým se zde na Vánoce setkáte, je rychle rostoucí borovice Radiata. 

V západní Austrálii se jako vánoční stromeček užívá také Nuytsia floribunda. Je oblíbený hlavně proto, že se jeho doba květu shoduje s vánočním obdobím. Kvete nádhernými intenzivně zářivými květy, které jsou ozdobou samy o sobě.

Australský vánoční strom vyzdobený květy.
pinterest.com.au

Posílání přáníček a pohlednic

Nejrozšířenější a nejoblíbenější tradicí je v Austrálii posílání pohlednic a vánočních pozdravů. Pohlednice mají zvýhodněné poštovné, jsou levnější než dopis. Tradice posílání pohlednic bývala také u nás, dnes už ustupuje do pozadí kvůli moderním technikám. V Austrálii je tento zvyk stále živý a vyhledávaný velkým množstvím lidí. Kdybyste chtěli tento zvyk oživit a udělat svým blízkým radost, máme pro vás výběr těch nejlepších vánočních pohlednic.

Jaké jídlo se jí v Austrálii na Vánoce

Jedno jediné tradiční vánoční jídlo byste na štědrovečerním nebo štědroobědním australském stole nenašli. Složení tabule se od pečeného krocana odklonilo a přizpůsobilo se horkému počasí. Tradičně se podávají mořské plody, šunka, v některých rodinách se přece jen objeví krocan. Když už Australané servírují maso, dávají přednost studenému. Oblíbené je na Vánoce barbecue s rodinou a přáteli pořádané venku. K tomu zde jedí ovoce a hodně zmrzliny a pudinkových dezertů. Na jeden takový studený dezert pro vás máme recept.

Recept na australské “Bílé Vánoce”

White Christmas říkají v Austrálii dezertu ze sušeného ovoce, rozinek, kokosu a dalších ingrediencí. Připravíte ho snadno.

Ingredience:

 • 250 g kokosového tuku
 • 3 hrnky pufované rýže (u nás Arizonky, Burizonky)
 • 1 hrnek kokosu
 • ¾ hrnku moučkového cukru
 • 1 hrnek sušeného mléka
 • 30 g ledových třešní
 • ½ hrnku sultánek
 • 30 g ledových meruněk
 • 30 g ledového ananasu

Postup receptu:

 1. Vezměte formu a vyložte ji pečícím papírem.
 2. Rozpusťte kokosový tuk a smíchejte se všemi ingrediencemi ve velké míse.
 3. Směs vtěsnejte do formy a vložte do lednice.
 4. Jakmile dezert ztuhne, můžete ho nakrájet na jednotlivé porce.
Australské tradiční jídlo na Vánoce – Bílé Vánoce
Zdroj: bestrecipes.com.au

Kdo nosí dětem dárky v Austrálii?

O dárky se zde zasluhuje Otec Vánoc, přejatý z Británie. Potkáte tady běžně také Santa Clause, který přicestoval z Ameriky. Chodí v odlehčeném klasickém oděvu, který si přizpůsobil do teplého počasí. Soby vyměnil za klokany. Na to, aby se osvěžil při roznášení dárků, myslí i zdejší děti. Připravují pro něj kromě koláčků a sušenek také nealkoholické pivo. 

Dárky nosí pod stromeček nebo do punčoch u krbu, které jsou vyrobené speciálně na dárečky. Chodí v noci z 24. prosince na 25. prosince, takže děti už nemohou samou netrpělivostí dospat, aby si mohly dárky ráno rozbalit. 

Australské vánoční koledy a písně

Dokážete si představit, jak lidé na pláži v těch největších vedrech zpívají písničky plné sněhu a mrazu? Moc to k sobě nejde. V historii dokonce byly zaznamenané pokusy o přetextování písně Jingle Bells na trochu teplejší verzi. Přesto se neujala a lidé dávají přednost tradičním koledám, i když široko daleko není ani jedna sněhová vločka.

Aussie Jingle Bells

Jedním z hodně dodržovaných australských zvyků je večerní zpívání koled. Koná se 25. prosince po setmění. Lidé venku zapalují svíčky a společně zpívají koledy. Velmi pěkný a milý zvyk. Orana to Christmas Day! (Vítejte, Vánoce!)

Carol of the Birds : Australian Christmas Carol sung by Bucko & Champs

Kam se jet podívat na Vánoce do Austrálie?

Chcete-li v Austrálii zažít skutečně vánoční atmosféru a zábavu, určitě navštivte Santův Wonderland. Nachází se v Jižní Austrálii v hlavním městě Adelaide. Vánoční zábavní park, který zabírá 8 000 metrů čtverečných, vás přivítá od 2. prosince do 24. prosince. Užijete si zde spoustu zábavy, projížděk, skákacích hradů, maxi kluzišť i sáňkování!

Jestli nemáte chuť slavit Vánoce v teple, podívejte se, kde jsou nejkrásnější Vánoce na horách.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X