Jak vypadají havajské Vánoce? Surfující Santa Claus i lodě dovážející vánoční stromky

Bílé Vánoce sice na Havaji očekávat rozhodně nemůžete, přesto tu mají vánoční svátky nebývalé kouzlo.

Jak vypadá havajský styl Santa Clause?

Co je to imu a k čemu se používá?

Jaká je zdejší nejoblíbenější vánoční koleda?

Poznejte společně s námi, jak se slaví Vánoce na Havaji.

Kdy se slaví Vánoce na Havaji?

Historie havajských Vánoc souvisí s protestantskými misionáři, kteří dorazili na ostrov v roce 1819. Již předtím však měli Havajané svátek, který se Vánocům podobal – Makahiki

Svátek trval čtyři měsíce a zaměřoval se na odpočinek a jídlo jako oslavu Lona,boha plodnosti a zemědělství. Během období Makahiki byly také zakázány všechny války a lidé si dávali drobné dárky.

V roce 1856 král Kamehameha IV. a královna Emma oficiálně slavili první Vánoce a zároveň z nich udělali státní svátek. Dnes většina obyvatel Havaje slaví kombinaci obou svátků.

Havajané si vzájemně přejí krásné svátky slovy Mele Kalikimaka.

V roce 1969 se Havaj stala součástí Spojených států amerických. Přečtěte se více o tom, jak se slaví Vánoce v USA.

Znáte havajské vánoční tradice?

Vánoce na Havajských ostrovech mají výjimečnou tropickou atmosféru. Kořeny havajské kultury tvoří polynéské tradice a zvyky, neboť ostrovy jsou geograficky součástí Polynésie, podobně jako například Nový Zéland. Domorodá kultura je pak doplněna nejen vlivy americkými, ale také korejskými, japonskými či filipínskými.

Vánoční koledy mají na Havaji trochu jinou podobu. Havajané při nich hrají na ukulele, zpívají je v havajštině a navíc k nim často tančí tradiční tanec hula. Nejoblíbenější havajskou koledou je Mele Kalikimaka, kterou původně nazpíval Bing Crosby. Populární je i vánoční koleda Dvanáct vánočních dnů v havajském stylu.

Bing Crosby - Mele Kalikimaka (Hawaiian Christmas Song)
zdroj: youtube.com

Oblíbenou tradicí, do které se o Vánocích na Havaji zapojuje celá komunita, jsou průvody. V Honolulu se koná průvod lodí, který představuje řadu ozdobených lodí, které zaplní přístavy světly. Sváteční průvod ve Waikiki vzdává hold těm, kteří přežili Pearl Harbor.

Co patří mezi havajské vánoční symboly?

Tropický ráj, kterým Havaj bezesporu je, je ideální pro palmy, nikoliv pro jehličnaté stromy. Někteří místní obyvatelé však přesto chtějí mít vánoční stromek, který mohou ozdobit. Proto na ostrovy každoročně připlouvají lodě s živými vánočními stromky.

Vánoční osvětlení ve městech ale najdete především na palmách. Honolulu a několik dalších velkých měst pořádá ale i slavnostní rozsvícení vánočních stromů na náměstích.

Místní obyvatelé na Havaji oslavují svátky také tím, že zdobí svá auta a nákladní vozy světly pro improvizovaný sváteční průvod a projíždějí ulicemi.

Jednou z květin, kterou máme s Vánocemi spojenou, je vánoční hvězda. Na Havaji běžně dorůstají do výšky keřů či stromů. Řada rodin vydává na pláž surfovat nebo stavět „sandmeny“, což je ostrovní verze sněhuláků.

Sněhulák v písku na Havajských ostrovech.
zdroj: onlyinyourstate.com

Kdo nosí dětem dárky?

Santa Claus má na Havaji mírně jinou podobu, běžně se mu říká Shaka Santa. To je odkaz na znamení „hang loose“, kterým mává socha Santy v Honolulu. Santa rovněž nepřijíždí na svých tradičních saních, ale na kánoi tažené delfíny. Můžete ho potkat nejen v jeho klasickém červeném rozepnutém obleku, ale také v šortkách, žabkách a rozepnuté košili.

Další slavnou atrakcí je pak surfující Santa Claus. Paní Clausové se říká Tutu Mele. „Tutu“ je na Havaji běžný výraz pro označení babiček a „mele“ obecně odkazuje na zpěv nebo havajskou píseň. Nosí havajské muumuu a ve vlasech má květ ibišku. Dárky se na Havaji rozbalují 25. prosince ráno.

Mávající Santa Claus v Honolulu.
zdroj: govisithawaii.com

Co se jí na Havaji o Vánocích?

I k havajským Vánocům samozřejmě stále patří společné jídlo. Co se podává ke štědrovečerní večeři? Rodiny i celé komunity se scházejí na zahradě nebo na pláži, aby společně uspořádaly vánoční hostinu neboli luau.

Místo krocana nebo šunky se jí pečené prase zvané kalua pork. Jedná se o oblíbené hlavní jídlo pro různé události a oslavy. Tradičně se připravuje v podzemní peci zvané imu, obklopené horkými kameny a banánovými listy. Jak se kalua pork tradičně připravuje? Někteří lidé pokrm dělají též ve své troubě nebo v pomalém hrnci.

Doplňuje ho několik dalších havajských vánočních jídel, jako je poke, losos lomi lomi a pokrm zvaný poi, který se vyrábí rozmačkáním kořenů taro a jejich kvašením. A obvykle se podává také velká porce bílé rýže vařené v páře.

Tradiční příprava havajského vánočního pokrmu.
zdroj: flickr.com

Jaká místa na Havaji o Vánocích navštívit?

Havaj může být netradičním místem vánoční dovolené pro všechny, kdo hledají tropický ráj. Vánoce na Havaji mají mnohá specifika, která nikde jinde neuvidíte.

  • Honolulu – jednou z nejzábavnějších vánočních akcí na Havaji je Honolulu City Lights na ostrově Oahu. Uvidíte zde například obří vánoční strom, který je nádherně ozdobený v havajském stylu.
Vánoční strom a průvod v Honolulu.
zdroj: thrillist.com
  • Pearl Harbour –  bombardování Pearl Harboru bylo jednou z nejvýznamnějších bitev druhé světové války. Každý rok 7. prosince se ve Waikiki koná průvod, který vzdává úctu těm, kteří sloužili v Pearl Harboru. Vzpomínkový průvod se koná také na památku obětí i těch, kteří útok přežili.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X