Jaké jsou mexické Vánoce? Plné rozmanitých oslav, barev a dobrého jídla!

Mexické vánoční svátky v sobě jedinečným způsobem spojují staré indiánské zvyky a křesťanské tradice.

Výsledkem jsou skutečně zajímavé rituály.

Co jsou to piñaty?

Jak se slaví Noc ředkviček?

Za jakou vánoční květinu Mexiku celý svět vděčí?

Pojďme společně odhalit, jak se slaví Vánoce v Mexiku.

Kdy se slaví Vánoce v Mexiku?

Vzhledem ke skutečnosti, že přibližně 80 % Mexičanů se hlásí ke katolické církvi, jsou Vánoce v Mexiku velmi oblíbeným svátkem. V Mexiku, stejně jako v mnoha dalších zemích Latinské Ameriky, trvá vánoční období déle, než jsme zvyklí z Evropy.

Ve skutečnosti zdejší „vánoční sezóna“ začíná každoročně již 12. prosince svátkem Día de la Virgen de Guadalupe neboli Den Panny Marie Guadalupské, a končí dokonce až 2. února svátkem Día de la Candelaria neboli Den svíček.

Od 16. prosince do 24. prosince se slaví Las Posadas, kdy děti se svíčkami obcházejí domy, zpívají a prosí o přístřeší. Posada znamená útočiště nebo azyl, tato tradice představuje Marii a Josefa, kteří hledají přístřeší v biblickém vánočním příběhu. Každý z devíti dnů představuje jednu z hodnot, jako je pokora, síla, odpoutanost, dobročinnost, důvěra, spravedlnost, čistota, radost a štědrost.

Nejdůležitějším dnem mexických Vánoc je Štědrý den. Znamená konec svátku Posadas, který končí speciálním štědrovečerním jídlem. Tato noc se nazývá Noche Buena a většina rodin se při ní schází k oslavě.

Mexické Vánoce jsou do značné míry ovlivněny těmi španělskými. Není se čemu divit, země byla španělskou kolonií více než dvě stě let. Zjistěte, jak se slaví Vánoce ve Španělsku.

Znáte mexické vánoční tradice?

Vánoce v Mexiku jsou charakteristické celou řadou specifických tradic, které mají kořeny ve španělské historii země. Oficiálním začátkem mexických Vánoc je 12. prosinec, známý jako Den Panny Marie Guadalupské. Miliony katolíků z celého světa se vydávají na pouť, aby spatřili obraz Panny Marie v bazilice de Guadalupe.

Maria sehrála v mexických dějinách významnou roli, mimo jiné byla patronkou povstání proti Španělům. Ačkoli je tento den oficiálním státním svátkem, většina mexických firem pořádá pro své zaměstnance slavnosti. V noci před svátkem se před místními kostely konají vigilie.

Vánoční průvod v ulicích Mexika.
zdroj: countryliving.com

Dalším mexickým vánočním zvykem je Las Pastorelas. Tyto vánoční hry zobrazují cestu pastýřů za betlémskou hvězdou, aby našli biblické jesličky. Některé z těchto her mohou být vtipné, jiné jsou vážnější a ukazují zkoušky a útrapy, kterým ďábel vystavil pastýře na cestě k nalezení Ježíška.

O půlnoci na Štědrý den se mnoho rodin účastní zvláštní mše, známé jako Misa de Gallo neboli mše kohouta. Poté se na oslavu Vánoc v Mexiku konají ohňostroje.

Poslední svátek související s Vánocemi v Mexiku je La Calendaria, která připadá na 2. února. Tradičně se v tento den konají velké oslavy. Specifické oblasti Mexika mají také své vlastní vánoční tradice, například ve městě Oaxaca se 23. prosince koná Noche de los Rabanos neboli Noc ředkviček. Tato jedinečná oslava zahrnuje vyřezávání místních ředkviček do různých figurek, včetně divokých zvířat, Panny Marie Guadelupské a bájných bytostí.

Tradicional NOCHE DE RÁBANOS en OAXACA | Ganadores 2019
zdroj: youtube.com

Co patří mezi mexické vánoční symboly?

Přestože se v Mexiku setkáme i se západními vánoční symboly, jako je Santa Claus a vánoční stromeček, tradiční symboly jsou jiné. Jedním z nich jsou piñaty. Co je to piñata? Jedná se o jakési „hliněné nádoby“ ve tvaru koule. Jsou polepené barevnými papíry a mají sedm hrotů, které představují sedm smrtelných hříchů.

Piñaty obvykle visí na dlouhém provazu, za který se tahá tak, aby se koule neustále pohybovala. Děti, ale i dospělí, se pak do piñaty snaží trefit dřevěnou tyčí, mají ale při tom zavázané oči. Zakrytí očí představuje slepou víru, dřevěná tyč představuje ctnost. Uvnitř piñaty se ukrývají sladkosti, které po jejím rozbití vypadnou. Představují odměnu za víru v Boha.

Rozbíjení piñat jako tradiční mexická vánoční aktivita.
zdroj: elarrayan.com.mx

Další oblíbenou mexickou vánoční dekorací jsou betlémy neboli nacimiento. Často jsou mnohem větší a barevnější než ty, se kterými se setkáme u nás. Některé mexické rodiny doma nemají vánoční stromky, ale místo toho vystavují právě nacimientos. Oblíbenou vánoční dekorací v Mexiku jsou také papírové lucerny.

Pryšec nádherný neboli vánoční hvězda je oblíbenou vánoční dekorací po celém světě. Původně pochází právě z Mexika, pěstovali je už staří Aztékové.

První vánoční stromeček přivezl do Mexika francouzský císař Maxmilián v 60. letech 19. století, když tam žil. Dnes jsou v Mexiku oblíbené jak pravé, tak umělé vánoční stromky. Mexické rodiny je obvykle zdobí tak, aby byly mimořádně barevné.

Tradiční mexické vánoční ozdoby jsou ty vyrobené ze slámy, cínu a keramiky, přičemž často představují biblické obrazy nebo místní ikonografii, jako jsou například kaktusy či papoušci. Vánoční koledy v Mexiku se nazývají villancicos.


Kdo nosí dětem dárky?

Santa Claus, známý jako Santa Clos, původně nebyl součástí mexických Vánoc, jeho obliba vzrostla až v polovině 20. století pod vlivem amerických Vánoc. Tradičně nejdůležitějšími postavami Vánoc v Mexiku vždy byli Tři králové. Ti zanechávají dětem dárky, které mají najít na Día de los Reyes neboli na Tři krále.

Zatímco v severním Mexiku dnes řada dětí dostává dárky již v noci na Štědrý den, v jižním Mexiku je stále běžné dostávat dárky 6. ledna. V neposlední řadě v některých rodinách přináší dětem dárky podobně jako u nás Ježíšek neboli El Niñito Dios.

Na koho netrpělivě čekají italské děti? Poznejte, jak se slaví Vánoce v Itálii.

Co se jí v Mexiku o Vánocích?

Tradičním mexickým vánočním pokrmem je pozole. Jde o hustou polévku z hominy, co je speciální druh kukuřice, kuřecího nebo vepřového masa a chilli zdobenou zeleninou. Tento pokrm je hlavní součástí mexické štědrovečerní vánoční hostiny, která může zahrnovat také pečeného krocana, vepřovou pečeni, tamales a slanou tresku.

Dalším tradičním mexickým vánočním jídlem je romeritos. Tento pokrm se skládá ze zelené zeleniny vařené v tradiční mexické omáčce mole s bramborami a krevetami.

Ensalada Nochebuena neboli štědrovečerní salát se připravuje ze sezónního ovoce a zeleniny, ořechů a citrusové zálivky. Obvykle obsahuje hlávkový salát, červenou řepu, mrkev, ananas, pekanové ořechy a semínka granátového jablka.

Bunuelos je tradiční mexický vánoční dezert. Toto smažené pečivo podobné lívancům se sype skořicí nebo polévá horkým cukrovým sirupem. Po dojedení této pochoutky se tradičně vysloví přání a talíř se hodí na zem.

Ke štědrovečerní večeři se v Mexiku může podávat také ponche, teplý punč z ovoce. Dospělí mohou pít rompope, nápoj podobný vaječnému koňaku, do kterého se přidává rum.

Mexický vánoční pokrm pozole.
zdroj: mysliceofmexico.ca

Jaká místa v Mexiku o Vánocích navštívit?

Mexiko má většina z nás spojeno především s letní dovolenou. Pokud se rozhodnete strávit Vánoce v Mexiku, můžete se těšit i na mnohem méně turistů a větší klid na obdivování zdejších památek.

  • Oaxaca – jedno z nejlepších míst, které můžete v Mexiku o Vánocích navštívit. Město je pro své nádherné stavby zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Nachází se na úpatí pohoří Sierra Madre a jeho archeologické památky nabízejí okouzlující půvab.
Vánočně vyzdobené město Oaxaca.
zdroj: traveloffpath.com
  • San Miguel de Allende – město v centrální části země je známé svým historickým centrem postaveným ve stylu baroka. Vánoční průvody a oslavy tu tak mají velmi specifickou a působivou atmosféru.

  • Cabo San Lucas – známé letovisko leží na jižním cípu poloostrova Baja California a je malebnou destinací často považovanou za „ráj na zemi“.  Město má kilometry pláží, které nabízejí řadu vodních aktivit, a to i v době vánočních svátků.

  • Chiapasská vysočina – jedno z nejneobvyklejších míst, které můžete o Vánocích v Mexiku navštívit. Hornatá vysočina je plná městeček, v nichž žijí domorodé komunity, z nichž některé patří k mayským tradicím.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X