Jak se slaví turecké Vánoce v zemi s naprostou převahou muslimů? Místo Vánoc slaví Silvestra!

Turecko je muslimská země a Turci Vánoce jako takové neslaví.

I když ne tak docela, už kvůli mnoha evropským turistům, kteří sem v prosinci jezdí.

Najdete zde pouliční osvětlení, vánoční stromky, a dokonce i vyzdobené výlohy obchodů.

Můžete se setkat i s vánočními oslavami, které ale pro většinu Turků nemají žádný náboženský význam.

Vánoce v Turecku sice nemají ten kouzelný nádech, který si s touto dobou většinou spojujeme, což ale neznamená, že neexistují.

Kdy se slaví Vánoce v Turecku?

Vzhledem k tomu, že naprostá většina tureckého obyvatelstva vyznává islám, Vánoce v Turecku se prakticky neslaví. Štědrý den i Boží hod jsou naprosto běžnými dny.

Vánoce slaví, i když v mnohem omezenějším rozsahu než si obecně představujeme, pouze malé skupinky křesťanského obyvatelstva. V křesťanských kostelech se například konají vánoční bohoslužby. V turečtině se veselé Vánoce řeknou Mutlu Noeller.

Mnohem více se v Turecku oslavuje Silvestr. Silvestr je známý jako Yılbaşı gecesi a je jedním z největších svátků. Rodiny se scházejí, aby společně povečeřeli, v televizi se vysílá spousta speciálních silvestrovských pořadů a těsně před půlnocí se losuje velká národní loterie. Tradičně se rovněž hraje bingo.

Znáte turecké vánoční tradice?

Překvapením pro mnohé možná je, že v Turecku můžete na náměstích i v domácnostech najít vánoční stromeček nebo spíše novoroční stromeček Yılbaşı Ağacı. Zdobí se 31. prosince a již 1. ledna se odstrojuje.

Turci vítají nový rok polibky pod jmelím, tancem a zpěvem. Většinou tyto oslavy doprovází tradiční nápoj raki. Mnoho čtvrtí v kosmopolitních městech, jako je Istanbul, Izmir a Ankara, připomíná přelom nového roku světly a speciální výzdobou.

K typickým novoročním tradicím patří sypání soli na práh a hození granátového jablka na zem, která vám v následujícím roce přinesou štěstí. Odemknutí visacího zámku má přinést bohatství.

Zdobení lodiček či odhánění zlých duchů, to jsou zvyky typické pro řecké svátky. Zjistěte, jak se slaví Vánoce v Řecku.

Kdo nosí dětem dárky?

I když Turci nevěří na Vánoce, na Silvestra si mnozí dávají dárky. Děti věří, že jim je nosí Noel Baba, který je vlastně jakýmsi praotcem svatého Mikuláše i různých variant Santa Clause.

Noel Baba žil ve 4. století a jmenoval se Mikuláš. Žil se svou bohatou rodinou v místě zvaném Patara, což bylo město ležící na jihozápadním pobřeží. Když jeho rodiče zemřeli, zdědil obrovské jmění. Po nějaké době se rozhodl vstoupit do církve, byl biskupem v Myře, která je dnes známá jako Demre.

Mikuláš byl štědrý a laskavý člověk, a tak vylézal na střechy domů a házel lidem mince do komínů. Jednoho dne byl při tomto činu přistižen a jeho totožnost byla odhalena, a tak začal příběh o Mikuláši.

Oblíbeným dárkem je červené spodní prádlo. Existuje totiž pořekadlo, že když si na poslední noc v roce vezmete červené spodní prádlo, budete mít příští rok štěstí. Dalším oblíbeným dárkem je los do novoroční loterie Milli Piyango.

Lísty do národní loterie jako typický turecký dárek.
zdroj: sabah.com.tr

Co se jí v Turecku o Vánocích?

V noci na Silvestra se téměř ve všech tureckých domácnostech připravuje oslava. Hlavním chodem je dnes často po vzoru anglicky mluvících zemí nadívaný pečený krocan.

Ten je doplněn tradičními tureckými jídly, jako je kebab či kofta, malé pikantní karbanátky. Jako příloha se podávají rozmanité saláty, jako je rocca, který obsahuje rajčata, sýr, rukolu a ořechy maso, kisir z rajčat a burguru nebo choban.

Jako dezert se podává silvestrovský dort s kaštany, které jsou pro Turky symbolem štěstí. Dalšími typickými sladkostmi je turecký med, baklava a tulumbou. Na stole nechybí ani misky s rozmanitými druhy ovoce.

Tradičním nápojem je raki, silný alkoholický destilát vyráběný z fíků, datlí a hroznového vína ochucený anýzem.

Ukázka turecké sváteční tabule s typickými pokrmy.
zdroj: dailysabah.com

Jak si připravit vlastní choban salát?

Lehký vegetariánský salát, který lze připravit během několika minut. Choban salát vlastně znamená pastýřský salát, neboť původně ho konzumovali právě oni.

Ingredience:

 • 2 okurky zbavené semínek a nakrájené na kousky
 • 4 římská rajčata zbavená semínek a nakrájená na kousky
 • 1/2 střední červené cibule nakrájené nadrobno
 • 100 g sýra feta nakrájeného na kostičky
 • 1/4 šálku nasekané petrželky
 • 50 g černých oliv nakrájených na plátky
 • 2 PL citronové šťávy
 • 2 PL olivového oleje
 • 1/2 čajové lžičky soli
 • 1/4 čajové lžičky červených pepřových vloček

Postup:

 1. Do mísy přidejte na kostičky nakrájené okurky, rajčata, červenou cibuli, sýr feta, olivy a petrželku.
 2. Při krájení surovin se snažte zachovat stejnou velikost.
 3. Přidejte olivový olej, citronovou šťávu, sůl a vločky pepře.
 4. Důkladně promíchejte.
 5. Vzhledem k tomu, že salát obsahuje zeleninu, uvolní se z ní po zalití zálivkou další šťávy, která dají salátu jeho specifickou chuť.
Turecký choban salát.
zdroj: thetoastykitchen.com

Jaká místa v Turecku o Vánocích navštívit?

Turecko má většina z nás spojeno především s letní dovolenou. Pokud se rozhodnete strávit Vánoce v Turecku, můžete se těšit nejen na mnohem méně turistů a větší klid na obdivování památek, ale také na příjemné teploty.

 • Istanbul – největší turecké město je ideálním místem pro zimní dovolenou. Istanbul nabízí celou řadu míst k návštěvě, od slavných mešit a paláců přes fascinující muzea až po klidné zahrady. Město je vánočně vyzdobené podobně jako většina západních velkoměst, ale vše je mnohem klidnější.
Vánočně vyzdobený Istanbul.
zdroj: beautypositive.org
 • Efez –  milovníci starověku mohou vánoční svátky strávit v nádherném městě Efez, které bylo kdysi centrem obchodu a náboženství a dodnes vyzařuje úžasnou atmosféru díky četným chrámům, domům a bazilikám.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X