Jaké jsou marocké Vánoce? Přečtěte si náš článek a zjistěte více

Vánoce v Maroku nejsou hlavním svátkem, protože země má převážně muslimskou populaci.

Nicméně Vánoce zde alespoň někteří lidé slaví, jsou to zejména ti, kteří jsou křesťanského vyznání nebo pocházejí ze západních zemí.

Tato populace se stala základním stavebním kamenem pro vytvoření desítky let trvajících tradic, které zemi uvádějí do vánoční nálady.

Pojďte s námi zjistit více!

Vyzdobená místnost plná vánočních dekorací v Maroku.
Zdroj: GalerieMagazine.com

Co jedí Maročané o Vánocích?

Mezi marocké vánoční tradice patří vydatná jídla. Tato jídla se však liší v závislosti na kulturním zázemí jednotlivce nebo rodiny a osobních preferencích.

Někteří lidé se rozhodnou svátek oslavit tradičními marockými jídly, zatímco jiní mohou začlenit západní jídla.

Některá tradiční marocká jídla, která jsou podávána o Vánocích, zahrnují:

Tagine

Je to pomalu vařený guláš připravený z různých ingrediencí, jako je maso, zelenina a koření, a podávaný s kuskusem nebo chlebem.

Kuskus

Pokrm vyrobený z dušených zrn krupice, obvykle podávaný s různými druhy zeleniny a masa.

Pastilla

Slané pečivo vyrobené z vrstev fylového těsta a plněné směsí masa a koření, často se podává jako předkrm.

Harira

Vydatná polévka z čočky, cizrny a různých druhů zeleniny a koření.

Křesťanské církve v Maroku, jako například katolická nebo protestantská slaví Vánoce 25. prosince. Pořádají bohoslužby a tradiční oslavy svátků pro své věřící.

Tradiční marocké jídlo jehněčí tagine s kuskusem.
Zdroj: Tescorealfood.com

Jaké jsou marocké vánoční tradice?

  • Zdobení domácností a veřejných prostranství vánočními světly a dekoracemi.
  • Výměna dárků, zejména mezi rodinou a blízkými přáteli.
  • Zpívání vánočních koled a účast na bohoslužbách.
  • Příprava a vychutnávání speciálních vánočních jídel, která mohou zahrnovat tradiční marocká jídla i západní jídla, jako je pečený krocan a minutkové koláče.
  • Účast na akcích s vánoční tematikou, jako jsou vánoční trhy nebo obřady rozsvícení stromu.

Zajímá vás, jak se slaví Vánoce i v další převážně muslimské zemi? Podívejte se na turecké vánoční svátky a zvyky v našem článku.

Marocké vánoční trhy.
Zdroj: roamingcamelsmorocco.com

Jak zde přejí veselé Vánoce?

Mezi marocké vánoční tradice patří určitá forma pozdravu nebo svátečních pozdravů. V marocké arabštině je tradiční způsob, jak říci „Veselé Vánoce“ „عيد ميلاد مجيد“ (`īd mīlād majīd), což v překladu znamená „slavné narozeniny“.

Někteří lidé v Maroku mohou také používat anglickou frázi „Merry Christmas“ nebo francouzskou frázi „Joyeux Noël“.

Je Maroko dobrou destinací pro oslavu vánočních svátků?

Záleží na tom, co ve vánoční destinaci hledáte. Maroko je země s bohatým a rozmanitým kulturním dědictvím a jako taková nabízí jedinečný a zajímavý zážitek.

Stojí za zmínku, že pokud chcete tradičnější oslavu, oslava Vánoc v Maroku se omezuje na křesťanské kostely a hotely a další soukromé prostory.

Vzhledem k tomu, že francouzská a španělská přítomnost byla na severu země prodloužena až do poloviny minulého století, je možné ve městech jako Tangier nebo Tetouan najít křesťanské kostely, kde se můžete zúčastnit tradiční půlnoční mše.

Anglikánský kostel, ve kterém se slouží vánoční mše.
Zdroj: achurchnearyou.com

V jiných velkých městech, jako je Casablanca, kde je přítomnost křesťanů větší, je také běžné najít soukromé vánoční oslavy.

Tři vyzdobené stánky vánočními ozdobami.
Zdroj: flickr.com

Protože Vánoce zde nejsou hlavním svátkem, protože se jedná převážně o muslimský národ, na venkově se naopak od velkých měst takové oslavy prakticky nekonají a mnohá veřejná prostranství a podniky nemusí být ani vyzdobeny.

Pokud tedy hledáte tradiční vánoční oslavu v západním stylu se svátečními světly, vánočními trhy a dalšími slavnostními událostmi, možná to v Maroku úplně nenajdete.

Kde v muslimské zemi najít Vánoce?

Přestože Vánoce nejsou v Maroku považovány za primární svátky, najdete je ve městech s hustým turistickým ruchem. Zamiřte do nákupních center ve velkých městech a zde určitě najdete vánoční ozdoby, hudbu a živou zábavu.

Rabat, Casablanca a Marrakech jsou místa, kde najdete dekorace v sekulárním evropském stylu. Mnoho hotelů a restaurací nabízí vánoční menu nebo pořádá speciální akce.

Nádherně vyzdobené slavnostní místo v Marrakeschy.
Zdroj: galeriemagazine.com

Strávit Vánoce v Maroku vám nabídne sváteční sezónu plnou nových zážitků. Užijte si Vánoce, a zůstaňte až do Amazigh – Nového roku 12. ledna. Tato tradiční berberská oslava je opravdu výjimečná.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X