Jak vypadají argentinské Vánoce? Seno pro koně přede dveřmi i pávy na stole!

Argentina je známá tangem, rozmanitostí krajiny a dobrou kuchyní.

Jak Argentinci tráví vánoční svátky?

Co jsou to globos?

Proč je důležitou „vánoční rekvizitou“ vata?

Pojďme společně odhalit, jak se slaví Vánoce v Argentině.

Kdy se slaví Vánoce v Argentině?

Většina jihoamerických zemí je převážně katolická, takže Vánoce jsou velmi důležitou kulturní a náboženskou záležitostí.

V Argentině začínají sváteční přípravy 8. prosince, na Día de la Inmaculada Concepción de la Virgen María neboli na svátek Neposkvrněného početí Panny Marie. V tento den se obvykle zdobí i vánoční stromek.

Nochebuena je název Štědrého večera v zemích Latinské Ameriky, tedy i v Argentině. A právě 24. prosinec je pro argentinské Vánoce tím nejdůležitějším dnem, koná se štědrovečerní večeře a lidé si dávají dárky.

Jelikož Argentina leží na jižní polokouli, pro mnohé je vánoční období začátkem letních prázdnin. V zemi se mluví hlavně španělsky, veselé Vánoce se tak řeknou Feliz Navidad.

Argentina byla řadu století španělskou kolonií, některé vánoční tradice tak mají obě země společné. Objevte, jak se slaví Vánoce ve Španělsku.

Znáte argentinské vánoční tradice?

Vánoce v Argentině se slaví o něco méně komerčně než v západních zemích. Nezpívají se tu koledy, rádia nehrají 24 hodin denně vánoční písničky, ale mnohé vánoční zvyky a tradice jsou podobné.

Argentina je velmi katolická země. Mnoho rodin jde 24. prosince do kostela na půlnoční Misa del Gallo. Po mši vypouštějí k nebi takzvané globos. Jedná se o barevné papírové lampiony s malými svíčkami, které vypadají trochu jako čínské lucerny. Jaký je původ a význam globos? Na závěr se koná působivý ohňostroj.

Argentinské vánoční lucerny globos.
zdroj: christmas-day.org

Co patří mezi argentinské vánoční symboly?

Jedním z typických symbolů argentinských Vánoc je vánoční strom. Na veřejných prostranstvích, jako jsou náměstí, obchody a nákupní centra, jej uvidíte již koncem listopadu.

V rodinách se zdobí 8. prosince. Umělé stromky jsou v Argentině mnohem běžnější než ty pravé. Mohou být i v jiných barvách než zelené, například bílé nebo modré. Často se zdobí kuličkami z bílé vaty, které mají napodobovat sníh.

Argentinci si potrpí i na další vánoční dekorace. Domy zdobí zelenými, zlatými a červenými girlandami, vstupní dveře věncem s bílými květy. Nechybí ani betlém. Veškerá výzdoba a stromky pak zůstávají až do 6. ledna Día de los Reyes Magos neboli Tří králů.

Dalším vánočním zvykem v této jihoamerické zemi je loterie, která se koná obvykle mezi 22. a 28. prosincem. Hlavní výhrou je Gordo de Navidad, což je 15 milionů pesos.

Los argentinské vánoční loterie.
zdroj: tn24.com.ar

Kdo nosí dětem dárky?

V noci z 24. na 25. prosince probíhá rozdávání dárků i rozbalování. Zatímco jsou všichni venku a sledují ohňostroj, jeden z dospělých dá dárky pod vánoční stromek. Když se děti vrátí, mají radost z dárků od Papa Noela, případně od El Niño Diós, tedy Ježíška.

Další dárky na děti čekají 6. ledna. V podvečer 5. ledna si děti přinášejí ke dveřím vysoké boty, aby do nich přes noc dostaly dary od Tří králů. Jako občerstvení pro svaté koně, kterým se říká magi, dají přede dveře též seno a vodu. V některých rodinách se boty neumisťují přede dveře, ale pod postel či pod vánoční stromeček.

Boty připravené pro vánoční dárky od argentinských Tří králů.
zdroj: howlanders.com

Na koho netrpělivě čekají další děti v Latinské Americe? Poznejte, jak se slaví Vánoce v Mexiku.

Co se jí v Argentině o Vánocích?

Pro Argentince je rodina všechno. To vysvětluje obrovskou rodinnou štědrovečerní večeři, kterou pořádá ten, kdo má největší dům. Jídlo obvykle začíná ve 22 hodin a díky dobrému počasí se často koná venku na zahradě.

Na bohatě prostřených stolech najdete široký výběr masa, pečiva a dezertů. Tradiční součástí výzdoby vánočních stolů je paví peří, v souvislosti s tím, pak některé rodiny podávají jako jeden z chodů i pečeného páva.

Mezi běžné pokrmy patří asado, různé druhy masa připravované na grilu, vitel toné neboli telecí maso s tuňákovým krémem, ďábelská vejce, sendviče s tuňákem a dalšími přílohami, plněná rajčata a široká škála salátů.

Stůl doplňují tradiční dezerty, jako je pan dulce, jakási obdoba naší vánočky, sladké kynuté těsto je plněné ořechy a sušeným ovocem, ensalada de fruta con helado, tedy ovocný salát se zmrzlinou, arrapiñada de maní čili karamelizované arašídy, mantecol, což je měkký nugát na bázi arašídů.

K pití se podává perlivý jablečný mošt sidra, šampaňské, víno a lihoviny.

Argentinské štědrovečerní jídlo telecí maso s tuňákovou omáčkou.
zdroj: cronista.com

Jaká místa v Argentině o Vánocích navštívit?

Argentina je pro nás velmi exotickou a neobvyklou zemí. Pokud se rozhodnete strávit Vánoce v Argentině, můžete se těšit na letní počasí a s ním související netradiční vánoční atmosféru.

  • Buenos Aires – hlavní město láká na své vánočně vyzdobené a osvětlení historické čtvrti Montserrat a San Telmo. Po půlnoci na Štědrý den se centrum zaplní mladými lidmi, kteří slaví v ulicích za doprovodu hudby. V ulicích můžete vidět též představení tradičního argentinského tanga. Milovníci fotbalu by neměli vynechat čtvrť La Boca.
Vánoční výzdoba v Buenos Aires.
zdroj: welcomeargentina.com
  • Iguazu – vodopády, které se nacházejí na hranici argentinské provincie Misiones a brazilského státu Paraná, jsou nejširšími vodopády na světě. Jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO, mají pověst nejkrásnějších vodopádů světa.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X