Brazilské Vánoce jsou plné barev, dobrého jídla a zvyků, které jsou směsicí mnoha různých kultur

Mnoho brazilských vánočních tradic pochází z Portugalska, které zemi dlouhá léta ovládalo.

Najdete zde ale i tradice italské či německé.

Kdo je amigo secreto?

Jak vypadá vánoční strom v Rio de Janeiru?

Pojďme společně poodhalit, jak se slaví Vánoce v Brazílii.

Kdy se slaví brazilské Vánoce?

Většina obyvatelstva největšího státu Jižní Ameriky je křesťanského vyznání, a tak vánoční svátky hrají v jejich životě významnou roli.

Oslavy začínají večer na Štědrý den neboli Véspera de Natal. Rodiny se obvykle scházejí ke společné večeři, po níž se odebírají na půlnoční mši. Po návratu probíhá předávání a rozbalování vánočních dárků.

Boží hod vánoční se v Brazílii nazývá Dia De Festas. V tento den lidé navštěvují své přátele nebo se scházejí na pláži, neboť Vánoce v Brazílii připadají na období léta.

Vánoční oslavy končí 6. ledna na Tři krále, tento den se nazývá Folia de Reis. V tento den se v ulicích města konají průvody v kostýmech, které znázorňují cestu tří mudrců do Betléma.

Oficiálním jazykem Brazílie je portugalština. Veselé Vánoce se v portugalštině řeknou Feliz Natal, případně Bom Natal nebo Boas Festes.

Jak vypadají vánoční svátky v dalších jihoamerických zemích? Zjistěte, jak se slaví Vánoce v Argentině.

Znáte brazilské vánoční tradice?

Brazílie je bývalou portugalskou kolonií, a proto většinu vánočních tradic zdědila právě po Portugalsku. Některé z těchto tradic se zachovaly v nezměněné podobě, zatímco jiné byly ovlivněny místními reáliemi a dalšími kulturami, které v této mnohonárodnostní zemi žijí.

Vánoční trhy v evropském stylu nejsou v Brazílii běžné, k vidění jsou pouze v některých městech na jihu země, kam se koncem 19. století přistěhovalo velké množství německých osadníků.

Věřící katolíci se na Štědrý den účastní půlnoční mše, které se říká Missa do galo, která oslavuje narození Ježíše. Po mši se často konají velké ohňostroje. Na Boží hod vánoční se příbuzní vzájemně navštěvují a koná se též společný oběd.

Nejběžnější vánoční písní je Noite Feliz, brazilská verze Tiché noci, která se často zpívá v kostelech i na ulicích velkých měst.

Co patří mezi brazilské vánoční symboly?

Koncem listopadu začínají brazilská města zdobit své hlavní ulice a náměstí. Na některých místech dostanou nejznámější budovy speciální vánoční osvětlení, zatímco jinde se dělají obří světelná aranžmá ve tvaru vánočního stromu. K nejznámějším patří to uprostřed jezera Rodrigo de Freitas v Riu de Janeiru a v parku Ibirapuera v Sao Paulu.

Jedním z tradičních symbolů brazilských Vánoc je vánoční stromeček, který kromě domácností zdobí náměstí i obchodní centra po celé zemi. Vzhledem k podnebí je většina stromů umělých. Ozdoby jsou pestřejší, než na které jsme zvyklí z Evropy. Častou dekorací na stromech jsou květiny.

Ve stejnou dobu se v kostelích objevují betlémy, kterým se říká presépio. V domácnostech jsou betlémy méně časté. Brazilci rovněž nezdobí fasády svých domů světýlky.

Plovoucí vánoční strom v Rio de Janeiru.
zdroj: latimes.com

Kdo nosí dětem dárky?

V Brazílii nosí dětem dárky Papai Noel, který se při roznášení dárků na jižní polokouli převléká do lehčího obleku. Ten je vyroben z hedvábí, aby mu v teplém letním počasí nebylo horko.

V rámci brazilské vánoční tradice někdy děti nechávají u okna ponožku. Pokud Papai Noel ponožku najde, vymění ji za dárek. Dárky nosí v noci z 24. na 25. prosince.

Součástí brazilských vánočních tradic je také „tajný Santa“. V portugalštině se mu říká buď amigo secreto (tajný přítel), nebo amigo oculto (skrytý přítel). Vzhledem k tomu, že na štědrovečerní večeři je pozvána široká rodina a přátelé, koupit dárek pro všechny zúčastněné je téměř nemožné.

Brazilským řešením je výměna dárků ve stylu tajného Santy, kdy je každý člověk zodpovědný za dárek pro jednu další osobu. Hlavní rozdíl mezi brazilskou tradicí a podobnou tradicí v USA spočívá v tom, že v Brazílii prozradíte, komu dáváte dárek.

Postavíte se před skupinu a popisujete osobu tak dlouho, dokud všichni neuhádnou, o koho se jedná, a teprve pak dárek předáte.

Jak je to s vánočními dárky v Africe? Objevte, jak vypadají egyptské Vánoce.

Co se jí v Brazílii o Vánocích?

Na Štědrý den Brazilci připravují speciální večeři, která obvykle obsahuje vepřové maso, krocana a ve skromnějších domácnostech i kuře. Štědrovečerní večeře, portugalsky Ceia de Natal, obvykle začíná kolem 22. hodiny za doprovodu spousty hudby.

Ačkoli má každý region své vlastní tradice, hlavním chodem je obvykle krocan nebo chester, což je jakési větší kuře. V některých domácnostech se podává též pomalu pečená marinovaná vepřová kýta pernil.

Všechna jídla se podávají s různými saláty, jako je salpicão de frango, druh studeného kuřecího salátu, a s bílou rýží, která se osmaží s česnekem a cibulí.

Dalším tradičním vánočním pokrmem v Brazílii je farofa je směs sušené maniokové mouky se solí, máslem, kořením a nakrájenou křupavou slaninou. Jak se farofa tradičně připravuje?

Večeře je též plná čerstvého ovoce, především hroznového vína, které představuje bohatství, a nejrůznějších jídel s rozinkami. Tradičním dezertem je pave, vrstvený nepečený dort s krémem a sušenkami, nebo rabanada, francouzský toast namočený v rozšlehaných vejcích a mléce.

Na jihu země, zejména ve městech ovlivněných německou tradicí se Vánoce neobejdou bez štoly, zatímco jinde se jí panettone inspirované italskou tradicí.

Brazilská vánoční tabule.
zdroj: gov.br

Jaká místa v Brazílii o Vánocích navštívit?

Proč si o svátcích neodpočinout od všeho shonu a stresu a nevyrazit na slunnou pláž? S více než 7 000 kilometry pobřeží není lepší místo než Brazílie. Vánoce v Brazílii toho ale nabízejí mnohem více. Kam se vydat?

  • Rio de Janeiro – v době Vánoc je nutností návštěva laguny Rodrigo de Freitas, která je hlavním bodem slavného festivalu světel v Riu. Zdejší plovoucí vánoční strom je nejvyšším na světě. K jeho osvětlení jsou údajně potřeba tři miliony světel.
Giant floating Christmas tree lights up Rio de Janeiro
zdroj: youtube.com

Ve městě se nachází též slavná pláž Copacabana s jemným bílým pískem a slavnou Cukrovou homolí v pozadí.

  • Gramado – toto město je ozařováno za hlavní město brazilských Vánoc. Důvodem je festival Natal Lutz neboli Vánoce světel, který trvá téměř tři měsíce a skládá se z mnoha rozmanitých akcí a vystoupení.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X