Indonéské Vánoce mají mnoho podob. Co ostrov, to jiná tradice. Poznejte je společně s námi!

Vánoce jsou nejkrásnějším obdobím v roce.

V Indonésii sice nenajdete zasněžené stromy ani mrazivé teploty, ale i tak tu mají svátky své kouzlo.

Kde mají vánoční stromky z kuřecího peří?

Jaké tradice mají Indonésané společné s Holanďany?

Objevte, jak se slaví Vánoce v Indonésii.

Kdy se slaví indonéské Vánoce?

Indonésie je největší muslimskou zemí na světě, žije tu ale i několik milionů křesťanů. I proto se Vánoce v Indonésii slaví více, než bychom předpokládali. Nejvíce se vánoční svátky projevují v městských oblastech, kde je populace rozmanitější. 25. prosinec je samozřejmě státním svátkem.

Během Vánoc dává vláda národu najevo, že země respektuje mezináboženské zásady. Prezident a viceprezident se svými manželkami se pravidelně účastní oslav Vánoc v některém z křesťanských společenství, které si vybrali.

S příchodem Štědrého dne se konají také slavnosti. Tyto festivaly jsou většinou kulturní a zahrnují tradiční hudební vystoupení, taneční představení i kulinářské stánky. Festivaly jsou vždy zakončeny obrovskými ohňostroji.

V indonéštině se veselé Vánoce řeknou Selamat Hari Natal. Někteří muslimové mohou používat větu Selamat Hari Kelahiran Isa Al-Masih, což odkazuje na Ježíšovo jméno v arabštině, jak je zapsáno v Koránu.

Jak se slaví vánoční svátky na dalších asijských ostrovech? Vánoce na Filipínách vás v mnohém překvapí.

Znáte indonéské vánoční tradice?

Země přijala některé západní vlivy, včetně Pohon Natal neboli vánočního stromku a Santa Clause, kterému pod vlivem holandské minulosti obvykle říkají Sinterklaas. Ve velkých městech, jako je Jakarta, jsou Sinterklaasové obvykle k vidění ve velkých nákupních centrech.

Kromě západního vlivu dávají Indonésané k oslavám Vánoc také svůj vlastní nádech. Například v Yogyakartě se koná představení Kristova narození prostřednictvím stínových loutek neboli Wayang Kulit.

Existuje též tradice, které se říká Rabo-Rabo. Obyvatelé severní části Jakarty chodí po obci a hrají se svými přáteli a rodinou hudbu Keroncong. Také si dělají bílé šmouhy na obličeji pomocí pudru. Je to symbol očisty od hříchů. Možná si budete chtít přečíst více o historii této tradice v Indonésii.

Vánoce na Bali se slaví v tradičním balijském oblečení a vztyčují zde penjory, jakési pouliční ozdoby z bambusu, podobné těm, které se používají při hinduistických svátcích.

Na Sumatře pořádá kmen Bataků marbindu. Jedná se o oslavu společného jídla s rodinou a sousedy. Oslava začíná nákupem krávy, buvola nebo prasete, jejich porážkou a následným společným vařením.

Na Papui existuje tradice barapen neboli tradice pálení kamenů, která se provádí za účelem přípravy zeleniny a vepřového masa ke společnému jídlu. Kámen se pálí přes naškrábané dřevo, dokud se nerozhoří. Tradice je symbolem pospolitosti, vděčnosti a vzájemné lásky.

Indonéské stínové vánoční divadlo.
zdroj: nowjakarta.co.id

Co patří mezi indonéské vánoční symboly?

Od začátku prosince se v nákupních centrech objevuje vánoční výzdoba. Vánoční stromky jsou povětšinou umělé, ale setkat se lze i s živými. Oblíbenou dekorací je také umělý sníh.

Indonésané si rovněž rádi vytvářejí obrovské vánoční stromky z různých věcí. Nejčastějším druhem vánočních stromků, které byste pravděpodobně viděli, jsou ty, které jsou vyrobeny z plastu. Je to také způsob, jak plast recyklovat a použít ho na něco užitečnějšího.

Javánci mají svou vlastní verzi vánočního stromku. Je vyroben ze dřeva, papíru a dalších recyklovatelných materiálů. Dalším zvláštním typem vánočního stromku jsou stromky z kuřecího peří, které se vyrábějí na ostrově Bali. V různých městech se konají ohňostroje.

Mezi oblíbené vánoční koledy v Indonésii patří Malam Kudus, indonéská verze Tiché noci. Tato píseň se obvykle zpívá na Štědrý den v kostelech při bohoslužbě.

zdroj: christmasinindonesia.blogspot.com

Kdo nosí dětem dárky?

Indonésie nemá kulturu vánočního obdarovávání. V důsledku toho většina lidí dárek neočekává a drobné dárky se nejčastěji dávají pouze dětem.

Přináší je již 5. prosince Sinterklaas, tedy holandský Mikuláš, se svým pomocníkem Zwarte Piet nebo Černým Petrem, který též údajně trestá zlobivé děti. Tato tradice souvisí se skutečností, že Indonésie byla po několik století nizozemskou kolonií.

V Indonésii dodnes žijí potomci holandských přistěhovalců. Poznejte, jak se slaví Vánoce v Nizozemsku.

Co se jí v Indonésii o Vánocích?

Jídlo je jedním z nejdůležitějších aspektů kultury. Každý recept obecně odráží danou kulturu. Jídlo, které se podává během Vánoc, není výjimkou. Tradiční vánoční jídlo se v Indonésii v jednotlivých regionech liší, protože země se skládá z mnoha ostrovů a kmenů.

Jedním z hlavních chodů bývá kuřecí nebo rybí maso Rica-Rica. Toto vánoční jídlo se podává s chilli papričkami nebo pikantním kořením a rýží, kterou doplňují smažená cibule a okurky.

Rýže Jaha se připravuje z lepkavé rýže a kokosového mléka, peče se v bambusových stoncích přikrytých banánovými listy. Často se podává s drcenou zvěřinou, hovězím masem nebo tuňákem a kari.

Selat Solo je jedno z indonéských tradičních vánočních jídel, které pochází z města Solo ve střední Jávě a které je oblíbené například v Yogyakartě. Skládá se z hovězího masa, mrkve, fazolí, hlávkového salátu, bramborových klínků a speciální omáčky s kořením.

Ikan Woku Belanga pochází z Manada a stalo se jedním z nejoblíbenějších jídel v celé Indonésii. Připravuje se z čerstvých ryb, které se vaří na manadské pánvi, které se říká belanga.

Mnoho indonéských vánočních jídel má též holandský původ. Kaastengels jsou slané sušenky na bázi sýra, které se téměř podobají sýrové tyčince. Nastar je sladká sušenka s ananasem uvnitř, slovo pochází ze dvou nizozemských slov ananas a taart.

Putri Salju jsou máslové sušenky posypané moučkovým cukrem a sýrem a klappertaart je koláč z kokosu, mouky, mléka, másla a vajec.

Indonéské vánoční jídlo.
zdroj: indtimes.com

Jaká místa v Indonésii o Vánocích navštívit?

Indonésie je tvořena několika tisíci ostrovy. Ať už se rozhodnete své Vánoce v Indonésii na kterémkoli z nich, čeká na vás nezapomenutelný zážitek.

  • Jakarta – naproti největší jakartské mešitě Istiqlal leží novogotická jakartská katedrála. Její umístění není náhodné, neboť ji naplánoval první indonéský prezident Soekarno. Chtěl vytvořit národ, kde mohou různá náboženství soužit v harmonii. Proto jsou tato svatá místa blízko sebe.
Vánoční výzdoba a osvětlení v Jakartě.
zdroj: kompas.com
  • Buntu Burake – ačkoli je na ostrově Sulawesi dominantním náboženstvím islám, zdejší slavná socha žehnajícího Ježíše Krista je jedinečným symbolem harmonie mezi různými náboženstvími. Od svého podstavce měří socha 40 metrů, a je tak druhou nejvyšší sochou Ježíše na světě.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X