Filipínské Vánoce trvají čtyři měsíce. Jak je to možné?

Na Filipínách mají nejdelší vánoční období na světě, slavit se začíná o tři měsíce dříve než obvykle.

Země se během Vánoc promění v říši divů.

Není divu, že sem v této době míří i mnoho turistů.

Jak vypadá parol?

Kdo je Manito?

Proč děti touží dostat modrou obálku?

Zjistěte, jak se slaví Vánoce na Filipínách.

Kdy se slaví filipínské Vánoce?

Filipíny jsou asijskou zemí s největším počtem katolíků, tvoří téměř 80 % obyvatelstva. Z tohoto důvodu jsou tak Vánoce jedním z nejdůležitějších svátků celého roku.

Na rozdíl od většiny ostatních částí světa začínají Filipínci slavit Vánoce už v září. Měsíce ber, jak se jim říká, předznamenávají začátek vánoční sezóny, kdy se vyrábějí tradiční lucerny, v obchodech zní koledy a lidé pátrají po těch nejvhodnějších dárcích pod stromeček.

Vánoční svátky tu tak trvají vlastně čtyři měsíce, od září do prosince. Proč začínají filipínské Vánoce tak brzy? Ačkoli je náboženská víra v této zemi velmi silná, stejně silná je i jejich láska k nakupování. Je to tak do značné míry komerční tah.

Oficiální oslavy začínají 16. prosince. Na všech ostrovech v zemi se lidé scházejí na předvánočních vánočních mších zvaných Misa de Gallo nebo Simbang Gabi. Tyto mše trvají devět dní a jejich kořeny sahají až ke španělským misionářům, kteří tuto praxi zavedli v 17. století.

Vánoční svátky vrcholí na Boží hod vánoční 25. prosince, na Štědrý den večer se koná velká půlnoční slavnost zvaná Noche Buena. Mnoho lidí zůstává vzhůru až do následujícího rána, kdy se koná další bohoslužba. Oslavy pokračují několik dalších dní a končí na svátek Tří králů.

Vzhledem ke své koloniální minulosti mají Vánoce na FIlipínách některé rysy a tradice společné se Španělskem. Objevte, jak se slaví španělské Vánoce.

Znáte filipínské vánoční tradice?

Vánoční zvyky a tradice na Filipínách jsou směsicí západní a původní filipínské kultury. Najdete zde Santa Clause, vánoční stromečky, koledy, mše, ale také originální rituály, které vycházejí jak ze španělské historie, tak ze starých domorodých obřadů.

Oblíbenou vánoční tradicí je koledování. Lidé obcházejí své sousedy v podomácku vyrobených kostýmech a zpívají písně, u kterých vtipně mění texty. Tento zvyk často začíná již v polovině prosince. Koledování se v posledních letech stalo také jedním z největších zdrojů příspěvků pro charitativní organizace v celé zemi.

Mnoho Filipínců pracuje v zahraničí. Během Vánoc se ale vracejí domů a je to často jediné období v roce, kdy mohou být rodiny pohromadě.

Na Filipínách existuje mnoho způsobů, jak říci Veselé Vánoce. V zemi se mluví osmi hlavními jazyky a každý z nich má svůj speciální pozdrav pro toto období. Nejrozšířenějším jazykem je tagalština, ve které se veselé Vánoce přejí slovy Maligayang Pasko.  

Co patří mezi filipínské vánoční symboly?

Jedním z typických symbolů filipínských Vánoc je betlém, který se zde označuje slovem belen. Vzhledem k tomu, že mnoho Filipínců je katolického vyznání, je příběh o narození Ježíška stěžejní součástí vánočních oslav. Betlémy se vyrábějí z rozmanitých materiálů, často z porcelánu. Zvenčí je lemují andělé a mnoho blikajících světýlek.

Specifickou vánoční dekorací na Filipínách je vánoční lucerna, které se říká parol. Lucerna má tvar hvězdy, čímž má připomínat betlémskou hvězdu. Lucerny jsou vyrobeny zejména z bambusu a papíru.

Původně byly určeny k osvětlení cesty na Simbang Gabi a umístěny na sloupech veřejného osvětlení, ale nyní je najdete v domácnostech, obchodních centrech i dalších veřejných budovách. Historii tohoto vánočního symbolu odhalíte prostřednictvím následujícího videa.

Parol: The Symbol of the Filipino Christmas Spirit
zdroj: youtube.com

Další nezbytnou dekorací jsou samozřejmě vánoční stromy, přičemž často se rozsvěcují už v září nebo v říjnu. Objevují se jak v domácnostech, tak v kancelářích, nákupních centrech i na náměstích. Vzhledem k filipínskému klima jsou vánoční stromky většinou umělé.

Kromě toho se města rozzáří vánočními světly a každý víkend se konají ohňostroje a světelné show odpočítávající dny do prosince.


Kdo nosí dětem dárky?

Dárky jsou důležitou součástí svátků, pro Vánoce na Filipínách je typický zvláštní způsob jejich předávání, který se nazývá Monito či Monita. Stejně jako „tajný Santa“ se obvykle uskutečňuje mezi skupinami přátel, spolužáků nebo kolegů z kanceláře.

Mechanismus je jednoduchý. Každý den nebo každý týden musíte dát svému Monito nebo Monitě malý dárek. Četnost závisí na pravidlech, která si skupina stanovila, a obvykle je dohodnuta částka, kterou bude dárek stát.

Mechanika výměny se může lišit. Některé mohou být tak jednoduché, že se účastníci požádají, aby přinesli dárek na základě dohodnuté částky, a tyto dárky se později na vánočním večírku mezi účastníky vylosují. Jméno svého Monita/Monity nemůžete prozradit, zůstane tajemstvím až do „dne zjevení“.

Děti se těší, až prarodičů, tetiček nebo kmotrů dostanou červenou nebo modrou obálku s penězi. Tyto obálky jsou vytvořeny speciálně pro tento účel a říká se jim ang pao. Jaký je původ tradice s vánočními obálkami v asijských zemích?

Červená obálka na peníze.
zdroj: lazada.com.ph

Na koho netrpělivě čekají argentinské děti? Seznamte se s tím, jak se slaví Vánoce v Argentině.

Co se jí na Filipínách o Vánocích?

Noche Buena je štědrovečerní jídlo, které se koná po Misa de Gallo. Připravuje se obrovské množství jídla, přičemž samotná příprava jídla je stejně důležitou součástí tradice jako jeho konzumace.

Co patří mezi oblíbená filipínská vánoční jídla? Hlavním pokrmem je často lechon, pomalu pečené prase podávané s křupavými škvarky a plněné paprikou, ananasem, chilli, zázvorem a citronovou trávou. Jako příloha se podávají různé omáčky.

Tradičním vánočním pokrmem je též embutido, sekaná z mletého vepřového masa se zeleninou, sýrem a rozinkami. Plní se vejci uvařenými natvrdo, rozinkami, šunkou a nakrájenými párky. 

Oblíbené jsou také nudle s nakrájenými párky a mletým hovězím masem, které se dusí v omáčce z banánového kečupu, cukru a rajčatového protlaku.

Lumpiang ubod je označení pro filipínské jarní závitky. Obvykle jsou plněné krevetami, zeleninou, kokosem a vepřovým masem.

Nejoblíbenějšími dezerty jsou sladký kokosovo-rýžový koláč bibingka a salát buko, sladký ovocný salát z drceného kokosu, různého ovoce, želé, cukrovinek, tapioky a palmového cukru, zalitý kondenzovaným mlékem a smetanou.

Zatímco bibingka se kupuje, doma Filipínci připravují puto bumbong. Fialově zbarvený dezert se připravuje z dušené lepkavé rýže a vaří se v bambusové tyči. Navrch se nasype lžíce teplého másla, strouhaného kokosu a hnědého cukru a celý pudink se zabalí do banánových listů.

Filipínský vánoční dezert z rýže.
zdroj: amiablefoods.com

Jaká místa na Filipínách o Vánocích navštívit?

Vánoce na Filipínách začínají už v září, takže očekávejte, že nákupní střediska a domy budou mít výzdobu už během podzimu. Pokud se rozhodnete strávit svátky poznáváním nejznámějších turistických míst, bude tu na vás čekat spousta zábavných aktivit.

  • San Fernando – toto město každoročně pořádá Ligligan Parul, festival s obřími lucernami parol, které se skládají z tisíců rotujících světel, která osvětlují noční oblohu. Díky tomuto festivalu je San Fernando často považováno za „hlavní město filipínských Vánoc“.
Světla ve městě San Fernando.
zdroj: manilatimes.net
  • Tangub – toto město na ostrově Mindanao pořádá měsíc trvající vánoční výstavu nazvanou Festival vánočních symbolů, která zahrnuje jiskřivé světelné instalace kopírující slavné světové památky. Dalšími turistickými místy v Tangub jsou Hoyohoy Highland Park, odkud se vám naskytne panoramatický výhled na Panquilský záliv, a Memorial Hill s japonským kanónem z druhé světové války.
  • Baguio – hlavním důvodem, proč toto místo navštívit, je každoroční Vánoční vesnička v Baguio Country Clubu. Místo vystihuje ducha sezóny díky lampionům, světýlkům, a dokonce i umělému sněhu.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X