Jak se slaví čínské Vánoce? Tradiční duch adventu se dostává i na dálný východ

Máte dojem, že se tento křesťanský svátek v Číně slavit nemůže?

Rostoucí popularita a vliv západní kultury proniká i do čínských domácností a dnes v nich během vánočního období naleznete stromky, světýlka i výzdobu.

V Číně mají dokonce svého Ježíška, spíš tedy Santu! Zajímá vás, jak vypadá a jak se jmenuje?

Věděli jste, že oslava Vánoc v Číně má velice blízko k oslavám svatého Valentýna?

A jaké jsou vlastně ty nejzákladnější tradice, se kterými se zde můžete setkat?

Pojďme si společně přiblížit vánoční atmosféru v Číně.

Kdy se slaví Vánoce v Číně?

Obecně je známo, že křesťanů je v Číně pomálu, proto o tradičním duchu Vánoc široká veřejnost příliš neví. Přesto se západní vliv pomalými krůčky protlačuje do velkých měst, která své ulice i obchody zdobí dekoracemi, osvětlením a vánočními stromky, tak jak to známe u nás. 

Odpověď na to, zda se v Číně Vánoce slaví je stále rozpačitá. Svátky zde nemají žádnou náboženskou hodnotu a jsou vnímány spíš, jako komerční událost. Termín připadá na 25. prosince a vzhledem k tomu, že jsou tyto oslavy v celé Číně novinkou, šíří se především mezi mladými lidmi. 

Hlavní význam má čínský Nový rok (svátky jara či lunární Nový rok), který se oslavuje napříč celou zemí a jeho tradice překračuje už tisíc let. Termín není stálý, vychází v rozmezí mezi 21. lednem a 20. únorem, udává se zpravidla dle lunárního kalendáře a každý rok připadá jinému znamení čínského horoskopu.

červené lampióny s čínskými znaky
zdroj: unsplah.com

Čínský Nový rok

Dříve, než se vrátíme ke klasickým Vánocům, řekněme si pár slov o lunárním Novém roce, který má velice tradiční a spirituální význam pro celou Čínu a další části Asie. Slaví se 15 dnů a po celou dobu jej provází řada zajímavých událostí, jako průvody, uctívání předků, modlitby i tance. Pokud tedy hovoříme o lidových zvycích, jsou při oslavách těchto svátků na denním pořádku a program je skutečně pestrý. 

Obecně jsou celé svátky brány, jako čištění od starého a vítání nového. Lidé uklízejí domácnosti a vynášejí odpadky, aby své domovy připravili na nadcházející období. Poté jej zdobí dekoracemi červené barvy. Ta zahání zlé duchy a démony, stejně, jako rachejtle, jejichž zvuk zní ve všech ulicích. 

Rodinné setkávání má v tomto období ohromný význam. Mnoho z těch, kteří žijí od svých rodin daleko před svátky cestují domů složitou dopravní infrastrukturou, jen aby se s blízkými viděli. Poté už zasedá rodina ke společnému stolu, kde hodují a uctívají své předky.

Zajímavostí je, že pokud se mladý muž či žena vrací domů trvale sami a obávají se  výslechu stran svého partnerství či založení rodiny, mohou si za tímto účelem najmout speciální společníky, které všem domněnkám zamezí.

Santa? Ježíšek? Sheng dan Lao ren!

Nyní se už vraťme k prosincové tradici, která je plná ozdob, světla, příjemné atmosféry, dobrého jídla a také dárků. Jistě znáte Ježíška, do českých domácností také na začátku prosince zavítá Mikuláš, jenže v Číně přináší Vánoce a s nimi i nadílku někdo docela jiný.

Při oslavách Vánoc v Číně nosí dárky Sheng dan Lao ren, což doslovně znamená – starý vánoční muž. Tak, jako ve světě, jsou i pro číňany Vánoce symbolem štědrosti a dobré vůle. V nejedné domácnosti si děti věší punčochy na krby a očekávají od svého Sheng dan Lao rena bohatou nadílku. 

Sheng dan Lao ren je otcem Vánoc, poslem dobré naděje, krom dárků přináší lidem v celé zemi štěstí. Místo elfů, pomocníků známých od Santy, má Sheng dan Lao ren sestry, které jej provází a pomáhají mu s přípravou Vánoc. Známé je také jeho propojení se saxofonem, na který hraje.

Sheng dan Lao ren, tradiční čínský vánoční muž
zdroj: pinterest.com

Jak probíhá oslava Vánoc v Číně?

Naopak od nás, v Číně se rodiny sdružují především na jejich čínský Nový rok, jak již bylo řečeno. Vánoce vnímají spíš, jako příležitost k oslavám, mladé páry si v tomto období také vyjadřují vzájemné city a jejich pojetí Vánoc se blíží Valentýnu. 

Uhodnete, jakou zábavu na Vánoce tedy Číňané vyhledávají především? Jsou to samozřejmě večeře s partnery, také nejrůznější večírky, velmi oblíbené je karaoke. Obchodní řetězce v Číně praskají ve švech. Tržby neuvěřitelně rostou a nastává klasický nákupní maraton, jaký známe i z našich končin. Základním rozdílem je, že ten čínský provázejí spíš slevy, než chuť obdarovávat blízké.

Nejslavnější čínské vánoční tradice

Nejpopulárnější symbolikou pro čínské Vánoce je jablko. Krásně zabalené červené jablíčko, s nápisem na slupce, slibuje obdarovanému lásku, mír nebo štěstí. Snězení tohoto ovoce ručí za dobrý a bezpečný rok. 

Jak již bylo řečeno, Vánoce jsou v Číně obdobím zábavy a je velice časté, že se mladí lidé vydávají na dovolené za zážitky. Cestovní ruch tedy v tomto období vzkvétá, proto se nedá divit tomu, že lze potkat o svátcích tolik turistů ze vzdálených končin i v českých ulicích. 


Zastavme se ještě u výzdoby. Pokud už v čínské domácnosti najdete vánoční stromeček, je většinou plastový a zdobený papírovými ozdobami. Říká se mu Strom světla. Rodina jej zdobí lucernami, květinami a červenými papírovými řetězy, které znamenají štěstí. Vystřihované červené pagody poté zkrášlují okna, což by se v našich podmínkách příliš nevyjímalo, proto se inspirujte trendy pro zdobení oken v evropských domácnostech.

čínská vánoční jablíčka s přáním v košíku
zdroj: travelassociates.com

Čínská slavnostní tabule

Čína má vlastní, velmi rozmanitou kuchyni. Většina vyhlášených pochoutek pro oslavy se podává i v období Vánoc. Mezi oblíbené pokrmy patří vepřová pečeně, kuřecí pokrmy, knedlíčky, rolky a různé polévky. Stává se však, že i v Číně si na Vánoce dopřejí klasického krocana s nádivkou, tedy jídlo, které se podobá tomu americkému.

Kam se na Vánoce v Číně vypravit?

Pokud zvažujete, že se do Číny vypravíte přesvědčit, jak slaví Vánoce právě tam a toužíte si tuto atmosféru pořádně užít, navštivte jednoznačně Hong Kong. Toto místo totiž po celé adventní období slaví WinterFest, který vás svou okázalou výzdobou naprosto pohltí. Krom nevídaného osvětlení, vánočních stromků a ohňostrojů se můžete těšit i na slavnou přístavní světelnou show. 

ozdobený vysoký vánoční stromek v Hong Kongském přístavu
zdroj: discoverhongkong.com

I když Asie není oslavám Vánoc nakloněna a z hlediska náboženství k ní nepatří, přece jenom je zřejmé, že se krása tohoto období dostane všude a může tak rozzářit štěstím domácnosti po celém světě.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X