Mauricijské Vánoce okouzlí všechny vaše smysly. Chcete zažít Vánoce v tropech plné slunce i podmanivých chutí?

Zapomeňte na zasněžené Vánoce s teplotou klesající až k minusovým stupňům.

Mauricijci si užívají svátky v tropické letní atmosféře.

To však nebrání tomu, aby se tu neobjevil Santa Claus či ozdobené stromečky.

Jakou podobu může mít štědrovečerní večeře?

Co je to rougail?

Poznejte společně s námi, jak se slaví Vánoce na Mauriciu.

Kdy se slaví mauricijské Vánoce?

Vánoce se v mnohonárodnostní mauricijské společnosti slaví různými způsoby, spojují se v nich zvyky původních obyvatel i pozdějších kolonizátorů z Francie či Velké Británie.

Přestože jsou Vánoce historicky především křesťanským svátkem, na Mauriciu jsou obecně považovány za národní oslavu, protože se při nich rodiny setkávají u dobrého a příjemného jídla. 25. prosinec je státní svátek, který se vyznačuje rodinnými setkáními doma nebo na pláži.

Jídla obvykle závisí na náboženství, na ostrově spolu v poklidu žijí hned tři velká světová náboženství – hinduismus, křesťanství a islám.

Mauricius není jedinou zemí s rozmanitými vánočními tradicemi. Přečtěte se více o tom, jak se slaví mexické Vánoce.

Znáte mauricijské vánoční tradice?

Vánoce na Mauriciu se neobejdou než typické dekorace – vánočního stromku. Většina lidí ho zdobí na Štědrý den ráno, oblíbené jsou stromky umělé i živé, které se sem dovážejí. Zdobí se také dům, zejména vstupní dveře a okna.

Vánoční koledy jsou slyšet hlavně v televizi a v nákupních centrech, ale většina Mauricijců si doma koledy nepouští. Na Štědrý den o půlnoci se často odpalují ohňostroje a petardy.

Kromě vánočních stromů vás mauricijské Vánoce překvapí i řadou dalších rostlin, které v prosinci na ostrově nádherně kvetou. K nejznámějším patří stromy flamboyant, známé též jako deonix královská, s krásnými rudými květy.

Místem, které navštěvuje nejen řada turistů, ale i místních, jsou o Vánocích nákupní centra. Ta jsou nejen nádherně vyzdobená světýlky a vánočními stromy, ale nachází se tu i Santova jeskyně. Jak vypadá vánoční výzdoba na Mauriciu můžete vidět ve videu.

Christmas in Mauritius | Reviews by Sam
zdroj: youtube.com

Kdo nosí dětem dárky?

Vánoční dárky tradičně dostávají především děti a nacházejí je pod vánočním stromečkem. Dárky se rozbalují 25. prosince ráno na Boží hod vánoční.

Postava, která dárky přináší, může být buď Santa Claus, nebo vlivem francouzské a anglické koloniální minulosti ostrova Père Noël nebo též Father Christmas.

Koho se nemohou dočkat děti na Havaji? Objevte kouzlo havajských Vánoc.

Co se jí na Mauriciu o Vánocích?

Rodina je srdcem zdejší kultury a mauricijské rodiny se tradičně scházejí u štědrovečerní večeře nebo oběda na Boží hod vánoční, nejčastěji v domě prarodičů. Vánoční stůl je vždy velmi pestře vyzdoben.

Co se obvykle podává? Na Mauriciu neexistuje jedno vánoční menu, záleží na tom, na co máte chuť. Oblíbeným hlavním chodem je briani, pečený krocan podávaný s gratinovanými bramborami a salátem, nebo pikantní kuřecí kari s nudlemi.

Oblíbené jsou i mořské plody s nejrůznějšími omáčkami a jako dezert je nezbytný bûche de Noël neboli vánoční špalek, případně též zmrzlina, která se konzumuje společně se salátem ze sezónního ovoce.

Jedním z pokrmů bývá též směs nazývaná rougail, která je jednou ze specialit mauricijské kuchyně. Jde o pokrm připravovaný z uzených klobás, rajčat, cibule a několika druhů koření, jako je zázvor nebo chilli papričky.  

Svátky jsou v mnoha rodinách spojeny rovněž s vánočním grilováním na pláži. Vícegenerační rodiny společně grilují kuře, jehněčí maso či klobásy. Vše doprovází rytmus místních tamburín a písně sega.

Typickým nápojem je alouda, která se připravuje z plnotučného a kondenzovaného mléka, ochuceného sirupu, želé a semínek bazalky. Na závěr se vše doplní kopečkem zmrzliny.

Mauricijský vánoční pokrm rougail.
zdroj: mrsjoneskitchen.com

Jaká místa na Mauriciu o Vánocích navštívit?

Ostrov Mauricius může být skvělým místem pro všechny, kteří hledají tropický ráj. Vánoce na Mauriciu mají mnohá specifika, která jinde nezažijete.

  • Port Louis – hlavní město ostrova láká k procházce po náměstí Place d’Armes v srdci historického centra města a k pevnosti Fort Adelaide, odkud je nerušený výhled na přístav a město i na okolní hory. Milovníci poštovních známek samozřejmě nemohou vynechat místní muzeum s Modrým Mauriciem.
Katolický kostel v hlavním městě na Mauriciu.
zdroj: mauritiusattractions.com
  • Chateau de Labourdonnais – zámek, který je dědictvím z dob francouzské kolonie, se rozkládá na ploše 540 hektarů. Je známý svým parkem s endemickými rostlinami, vanilkovou plantáží a také charitativním vánočním trhem. Část výtěžku z akce je věnována místním nevládním organizacím podporujícím děti v nouzi.
  • Bois Cheri – v městečku se nachází největší továrna na výrobu čaje na ostrově. Můžete zde vidět všechny fáze zpracování od sušení až po balení.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X