Vietnamské Vánoce v neobvyklém stylu! Můžete tu potkat i Santa Clause na motorce. Zjistěte více

Vánoce ve Vietnamu mají svá specifika, vlastní vlastní vánoční zvyky i tradice.

Přestože zde převažuje buddhismus – nikomu to nebrání slavit Vánoce.

Pojďte s námi prozkoumat, jak vypadají vánoční oslavy a jak moc se liší od těch evropských.

Kdy se ve Vietnamu slaví Vánoce?

Vietnamci slaví vánoční svátky 25. prosince, stejně jako většina ostatních zemí. Vánoce zde nejsou oficiálním státním svátkem a mnoho lidí si myslí, že jsou to pouze svátky křesťanů.

Přesto, zejména ve velkých městech, jako je Ho Či Min (což je největší město Vietnamu a dříve se mu říkalo Saigon) lidé (zejména mladí) rádi chodí do centra města, kde je katolická katedrála.

Ulice jsou na Štědrý večer přeplněné lidmi. Svátky jsou zde především komerčním a kulturním svátkem, který získal popularitu díky vlivu západní kultury.

Vietnamský Santa Claus předává malému dítěti dáreček.
Zdroj: Vinpearl.com

Co Vietnamci servírují na slavnostní stůl?

Mnoho restaurací ve Vietnamu nabízí vánoční bufety a menu s tradičními jídly, jako je pečený krocan a vánoční pudink. Ale můžete také najít vynikající vietnamské speciality, jako je nudlová polévka, kterou si můžete vychutnat na Štědrý den.

Vzhledem k tomu, že Vietnam byl kdysi součástí francouzské říše, mnoho francouzských tradic ovlivnilo ty vietnamské.

Někteří místní si rádi dávají ‚reveillon‘, tradiční francouzskou večeři podávanou na Štědrý den. Patří sem luxusní pokrmy, jako jsou ústřice, šneci a bûche de Noël, čokoládový dort.

Bûche de Noël je také častým dárkem.

Čokoládové poleno, jako sladká tečka vánoční hostiny.
Zdroj: aquaexpeditions.com

Znáte vietnamské vánoční tradice?

Lidé slaví Vánoce házením konfet, fotografováním, kocháním se vánočními ozdobami a světly velkých hotelů a obchodních domů.

V centru města jsou silnice na noc obvykle zablokovány, takže se lidé mohou scházet, jíst a pít v místních barech a restauracích, což je oblíbený způsob oslavy, zejména mezi mladšími lidmi.

Přestože katolíci tvoří pouze asi 8 % vietnamské populace, po celé zemi je mnoho kostelů, které bývají centrem vánočních oslav.

Mnoho lidí je navštěvuje na Štědrý den půlnoční mši a pak se vrací domů na lahodnou sváteční hostinu. Pro mnoho Vietnamců jsou vánoční svátky časem k zábavě, nákupům a oslavám se svými přáteli a rodinou.

Vánoční mše ve vietnamském kostelu.
Zdroj: chrisfharvey.typepad.com

V některých oblastech Ho Či Minu, obvykle v katolických farnostech, mají lidé před svými domy velké jesličky a celou ulici vyzdobují vánočními dekoracemi.

Vzhledem k tomu, že země bývala francouzskou kolonií, čerpá vietnamský způsob slavení Vánoc z koloniální minulosti. Katolické kostely v regionu mají betlémy, často se sochami Marie, Josefa a Ježíška v životní velikosti. Tyto výjevy lze vidět i před některými domy.

I když Vánoce již nejsou státním svátkem, zůstávají jedním ze čtyř hlavních náboženských svátků, které se ve Vietnamu slaví.

Vyzdobené ulice Vietnamu světýlky a ozdobami.
Zdroj: thetravelbugbite.com

Zdobí se zde vánoční stromeček?

Podobně jako v zahraničí i ve Vietnamu se k výzdobě používají klasické dekorace, jako jsou sněhové vločky a všudy přítomně vánoční stromky. Tento strom se nazývá „Cây Thông Noel“, což znamená „strom vánoční borovice“ a je nepostradatelnou součástí sváteční výzdoby.

Lidé často věší různé třpytivé dekorace a ozdoby, včetně jmelí, zlatých zvonků, sněhových vloček, dárků, ozdobných světel, hvězd, někdy i obálek s penězi.

Chcete se dozvědět více o vánoční tradicích a zvycích? Podívejte se například na vánoční svátky v Portugalsku, kde se svátky slaví, tak trochu jinak.

Vánoční stromeček ozdobený ve vietnamském stylu.
Zdroj: hausmatter.com

Kdo nosí dětem dárky?

V minulosti nebyly dárky ve Vietnamu běžnou součástí vánočních oslav. Tato tradice se však v poslední době stala populárnější. Na rozdíl od běžně známého Santa Clause, o kterém se říká, že létá na saních a prolézá komíny, vietnamský Santa Claus funguje trochu jinak.

Pro tradičního Santu je ve Vietnamu příliš horko, ale to neznamená, že nemůže nosit svůj tradiční červený oblek, ale ve vietnamském stylu. Zde je známý jako „Ông già Noel“, což znamená „vánoční stařík“ a používá motorku jako své vozidlo k doručování dárků.

Dva Santa Clausové na motorce.
Zdroj: AllPosters.com

Jaká vánoční místa navštívit?

Pokud se zde chystáte oslavit Vánoce, neměli byste zapomenou navštívit některá místa.

Katedrála svatého Josefa – Hanoj City

Nachází se na západ od jezera Hoan Kiem, tento kostel byl svědkem různých historických událostí a milníků hlavního města Vietnamu.

Katedrála svatého Josefa ozdobená na vánoční svátky.
Zdroj: vietnam-tour.biz

Chicken Church – Da Nang

Zvláštností tohoto kostela je, že má mnoho jmen. Původně známý jako Da Nang Cathedral, je také nazýván Pink Church (pro svůj zvláštní růžový exteriér), Tourane Church nebo Sacred Heart Church of Jesus.

Růžová katedrála Da Nang.
Zdroj: youindanang.com

Katedrála Nha Trang – provincie Khanh Hoa

Nha Trang, je jedna z nejznámějších turistických destinací. Zejména proto, že se může pochlubit úchvatným výhledem na moře. Kromě toho, byste si neměli nechat ujít ani architekturu zdejších kostelů, zejména potom stejnojmennou katedrálu.

Vietnamská katedrála v provincii Khanh Hoa.
Zdroj: izitour.com

Hanojská opera

Na Štědrý den a 25. prosince se v Hanoji koná několik hudebních představení, zejména ve Francouzské čtvrti u Opery, ale navštívit představení v samotné Opeře je nutností.

Opera v Hanoji, která je krásně osvětlená pro noční produkci.
Zdroj: originvietnam.com

Nákupní centra

Bitexco Financial Tower bývala nejoblíbenější a nejnavštěvovanější budovou. Ale od roku 2018, kvůli otevření Landmark 81 (nejvyšší budovy Vietnamu), se velké množství lidí rozhodlo oslavit vánoční svátky zde. Mezi další oblíbená místa pro nakupování patří Aeon Mall Binh Tan, Diamond Plaza (okres 1), Saigon Centre, Takashimaya

Vánočně vyzdobený zevnějšek nejoblíbenějšího nákupního centra.
Zdroj: vietnamonline.com

Vietnamské pláže

S tisíci kilometry třpytivého pobřeží není nic lepšího, než se vydat na pláž oslavit tam Vánoce. Připojte se k místním v baru a vychutnejte si jejich jídlo, zpívejte koledy a sledujte západ slunce nad oceánem.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X