Tuniské Vánoce existují především pro turisty. Tunisané slaví až Silvestra!

Vánoce v arabském světě se oficiálně neslaví.

To ale neznamená, že v Tunisku neexistují.

Velkou roli v tom hraje množství evropských turistů, kteří sem v prosinci míří.

Vánoční stromky, světýlka či vyzdobené výlohy obchodů tu tak nechybí.

Vánoce v Tunisku sice nemají pohádkový nádech, ale představují zajímavou příležitost, kdy sem zavítat.

Kdy se slaví Vánoce v Tunisku?

Vzhledem ke skutečnosti, že naprostá většina Tunisanů vyzývá islám, vánoční svátky se v Tunisku téměř neslaví. Štědrý den i Boží hod vánoční jsou běžnými pracovními dny.

Vánoce v Tunisu, kromě turistů ze západních zemí, v malé míře slaví také skupinky křesťanského obyvatelstva. Stejně jako v dalších muslimských zemích, více než Vánoce Tunisané oslavují Silvestr. Rodiny se scházejí, aby se společně povečeřeli a přivítali příchod nového roku.

Jak slaví vánoční svátky další země severní Afriky? Dozvěďte se více o Vánocích v Egyptě.

Znáte tuniské vánoční tradice a symboly?

Na mnoha turisty oblíbených místech a samozřejmě také v hotelech můžete najít vánoční stromy. Ulice mnoha měst jsou ozdobené světly a další výzdobou. Tuniské Vánoce ve velkých městech a turistických destinacích mají ale spíše komerční než náboženský nádech.

Každý rok v prosinci, často právě v době vánočních svátků, se v tuniském městě Douz koná slavný mezinárodní Saharský festival, který navazuje na starou tradici původního Velbloudího festivalu, který se tu poprvé konal již v roce 1910.

Čtyřdenní akce je jakousi slavností a poctou kulturám, které obývají saharskou poušť. Většina akcí se koná na stadionu H’naiech v Douzu, například velbloudích maraton, závody arabských koní či tradiční beduínské svatební obřady. Důležitou součástí je také soutěž v poezii.

Vánoce v Tunisku, nebo přesněji spíše příchod nového roku, je skvělou příležitostí, jak poznat tradiční hudbu a tanec. Tuniská hudba je směsicí afrických, arabských a středomořských vlivů a vyznačuje se rytmickými a energickými rytmy. Tuniský tanec je také důležitou součástí novoročních oslav, stejně jako ohňostroje a petardy.

Vánoční saharský festival v Tunisku.
zdroj: reisezeilen.de

Kdo nosí dětem dárky?

I když se tuniské Vánoce neslaví v pravém slova smyslu, neznamená to, že děti nedostávají dárky. Tradičně děti po celé Africe věří, že jim je přináší Mama Tinga Tinga. Jde o africkou ženu černé pleti oblečenou v tradičním barevném oblečení s šátkem na hlavě. Jaký je původ této vánoční postavy?

Africká Mama Tinga Tinga.
zdroj: africannews.com

Pod vlivem globalizace ale některé děti věří samozřejmě i na Santa Clause, kterému pod vlivem minulosti, kdy bylo Tunisko francouzskou kolonií, říkají Père Noël.

Co se jí v Tunisku o Vánocích?

O silvestrovské noci se téměř ve všech tuniských domácnostech koná rodinná oslava, jejíž součástí je i bohaté občerstvení. Prvním chodem je často tradiční tuniské jídlo zvané brik. Jde o smažené těstíčko, které je plněné vejcem, tuňákem, sýrem a zeleninou.

Kuskus je v celé severní Africe oblíbeným pokrmem, který se podává i během silvestrovských oslav. Variant existuje mnoho, většinou se podává s různými druhy zeleniny a masa. Tradiční součástí menu je také šorba. Tato polévka se připravuje z různých druhů zeleniny a koření.

Jako dezert se podává assidat zgougou, který se připravuje ze semen aleppské borovice. Semínka se rozemelou a smíchají s cukrem, moukou a škrobem, pak se za stálého míchání vaří na mírném ohni, dokud směs nezhoustne.

Krém se připravuje z cukru, mléka, škrobu, vanilky, žloutků a růžové vody. Na závěr se dezert posype opraženými mandlemi nebo pistáciemi.

Překvapivý je slavnostní nápoj. Mátový čaj je v Tunisku velmi oblíbeným nápojem a často se podává při zvláštních příležitostech, jako je například Silvestr. Připravuje se ze zeleného čaje, cukru a čerstvých lístků máty.

Tuniský pokrm brik.
zdroj: sodelicious.recipes

Jaká místa v Tunisku o Vánocích navštívit?

Tuto severoafrickou zemi má většina z nás spojenu zejména s letní dovolenou. Pokud se rozhodnete strávit Vánoce v Tunisu, můžete se těšit na příjemnější teploty, které vám umožní lépe poznat zdejší památky.  

  • Tunis – v hlavním městě se nachází několik zajímavých míst, která jsou vhodná pro návštěvu města. Stará medina je historickým a kulturním srdcem Tunisu. Úzké uličky jsou skvělým místem, kde můžete poznat jedinečnou a živou tuniskou kulturu.
Uličky mediny v Tunisu.
zdroj: atlasobscura.com
  • Džerba –  ostrov nabízí krásné pláže lemované datlovými palmami, kde můžete zažít jedinečné Vánoce u moře. Za návštěvu stojí i Houmt Souk, jehož stará městská čtvrť je spletí bělostných domků.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X