Jak vypadají pravé monacké Vánoce? Podívejte se, co najdete v tomto malém státě!

Jak vypadají Vánoce v Monaku, nejbohatším městě Evropy?

Kdo nosí dárky monackým dětem?

Čím jsou adventní trhy v Monaku vyjímečné?

A jaké jsou oblíbené vánoční jídla? Pojďme se podívat, čím nás překvapí Monako!

Adventní čas v Monaku

Snad nikoho nepřekvapí, že i v Monaku jsou populární vánoční trhy. Pokud ale očekáváte přepych a luxus, jste na omylu. Stejně jako v jiných státech, i zde najdete dřevěné stánky, které nabízejí regionální pokrmy a tradiční výrobky.

Jedna věc je však na těchto trzích unikátní. Vánoční trhy v Monaku mají každý rok jiné téma a jsou zdobený obrovskými sochami. Děti jsou každoročně nadšené z kolotočů, které zde také jsou.

Vánoční období je každoročně spjato se slavnostním festivalem, kterého se účastní princ Albert a princezna Charlene v Knížecím paláci.

Tato tradice Vánoc v Monaku, původně založená princeznou Grace v 50. letech 20. století, se účastní pozvané monacké děti a zahrnuje kouzelnická představení, odpolední čaj a samozřejmě vystoupení Santa Clause, k velké radosti malých dětí, z nichž každý dostane dárek od jednoho ze Santových elfů.

pohled na vánoční trhy v Monaku
zdroj: www.villahotels.com

Jak se slaví Štědrý večer v Monaku?

Oslava vánočních svátků je velice podobná Vánocům ve Francii. Ráno 25. prosince se děti seběhnou k ozdobenému vánočnímu stromečku a rozbalí si dárky. A kdo nosí dárky monackým dětem?

Stejně jako ve Francii, i v Monaku nosí dárky Père Noël, neboli Otec Vánoc. Představit si ho můžete jako vousatého dědečka v červeném oblečku.

V Monaku je mnoho křesťanů, stejně jako v jiných evropských zemích je tak i zde oblíbená půlnoční mše, která se koná večer 24. prosince.


Jaké je tradiční monacké vánoční jídlo?

Stejně jako v mnoha zemích po celém světě je jídlo během Vánoc v Monaku středobodem pozornosti. Monakové si během svátečního období každý rok pochutnají na řadě tradičních lahůdek.

Pan de Natale je kulatý sladký chléb a oblíbená vánoční tradice, která se prodává v pekárnách po celém knížectví. Tradičně se Pan de Natale skládá do tvaru kříže a umístí se do středu vánočního stolu a poté požehná hlavou rodiny.

Mezi další lahodné vánoční tradice v Monaku patří podávání 13 dezertů na počest Ježíše a jeho 12 apoštolů.

Mezi sladké dobroty patří sušené fíky, mandle, rozinky, lískové a vlašské ořechy a La Pompe, sladký chléb s pomerančovou příchutí podobný focaccie.

Dlouholetou a váženou tradicí je samozřejmě posezení u tradiční vánoční hostiny s rodinou.

V Monaku se štědrovečerní večeře obvykle podává na Štědrý den. Oblíbená jídla jsou pečená husa, krůta, foie gras, ústřice, divoká zvěřina a sýry, to vše zalité dostatečným množstvím šampaňského.

Tradiční večeře je i brandamincium, což je monacký pokrm připravený ze slané tresky smíchané s česnekem, olejem a smetanou. Toto jídlo je doplněno cardou, bílou omáčkou.

Mezi další vánoční pokrmy patří barba-giuan, plněné lívanečky a fougasse.

tradiční monacké vánoční jídlo fougasse
zdroj: www.cookido.com

Vánoční zvyky a tradice v Monaku

Pan de Natale je jednou z nejstarších monackých tradic, speciálně zasvěcenou během vánoční mše. Kulatý sladký chléb se čtyřmi až sedmi lískovými oříšky a olivovou ratolestí naskládaných do tvaru kříže nesmí chybět na vánočním stole.

Pan de Natale je tradičně požehnán hlavou rodiny, stejně jako během půlnoční mše v katedrále na Štědrý den. Monacký arcibiskup na konci mše při oběti symbolicky požehná všechny chleby, které se budou toho večera nebo štědrovečerní večeře sdílet u rodinných stolů.

Další zajímavou tradici je obřad s olivovou větví. Jde o důležitý rituál, který provádějí rodinní hosté před štědrovečerní večeří. Nejmladší nebo nejstarší vykonává tento obřad. Host ponoří olivovou větev do sklenice starého vína a poté se přesune ke krbu.

Krb je ověšen větvemi borovice a vavřínu. Olivová větev je přemístěna tak, aby sledovala znamení svatého kříže. Hosté při tom řeknou pár slov o přednostech olivovníku. Na konci obřadu všichni členové shromáždí k jídlu namočili rty hostů stejnou sklenkou vína.

O Vánocích v Monaku se plavci v oblečení jako Santa vydávají do chladného Středozemního moře na slavnostní koupel, to vše pro dobrou věc.

Akce se koná na Štědrý den už od roku 2004 a účastní se jí až 100 plavců. Princ Albert II a princezna Charlene se obvykle účastní akce, pózují pro snímky s účastníky a po akci se obvykle koná tombola.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X