Jaké budou letos adventní trhy v Oslu? Program a důležité informace na jednom místě

Rádi byste si předvánoční čas zpestřili návštěvou místa, ve kterém se jedinečně snoubí příroda a architektura?

Máte rádi sochy, fontány, sníh i mořské plody?

Vánoční trhy v Oslu vás okouzlí a ohromí všechny vaše smysly.

Kdy a kde se konají?

Vše vám prozradíme na následujících řádcích.

Adventní trhy Oslo 

Vánoční trhy v Oslu patří k největším a nejnavštěvovanějším nejen v Norsku, ale v celé Skandinávii. Každoročně si je proto nenechá ujít velké množství návštěvníků nejen z Norska, ale také ze sousedních zemí.

Vánoční Oslo má jedinečnou atmosféru, kterou si zamilujete. Kouzlo zdejším adventním trhům dodává také brzké stmívání a sníh. Vánoční osvětlení a další výzdobu si tu užijete delší dobu, než kdybyste se vypravili například do jižní Evropy.

Vánoční trhy před radnicí

Kde a kdy to celé propukne?

11.11.2023 – 21.12.2023

pondělí – čtvrtek: 12:00 – 20:00 pátek: 12:00 – 21:00 sobota: 10:00 – 20:00 neděle: 12:00 – 20:00

Na co se můžete těšit?

  • jedny z nejkrásnějších trhů ve Skandinávii
  • kouzelná vánoční atmosféra
  • velkolepý vánoční strom
  • množství stánků s rozmanitým sortimentem a občerstvením
  • kluziště, kolotoč a další atrakce nejen pro děti
  • bohatý doprovodný program

Jak se na akci dostat? Použijte následující mapu.

Pro více informace doporučujeme sledovat web pořadatele.

Program vánočního jarmarku v Oslu

„Jul i Vinterland“ v parku Spikersuppa a podél ulice Karl Johans patří mezi největší a nejznámější vánoční trhy v severní Evropě. Na centrálním náměstí, které se nachází před slavnou budovou Rådhuset neboli radnice, na vás bude čekat množství dřevěných stánků s občerstvením, řemeslnými výrobky i tradičními vánočními dárky, jako jsou například norské svetry.

Nabídka potravin a nápojů obvykle zahrnuje tradiční teplou vánoční ovesnou kaši, placku lompe nebo grilované klobásky. Pro milovníky sladkostí jsou připravena glazovaná jablka. Z nápojů nesmí chybět gløgg, kakao se smetanou, čaj, svařené víno ani pivo. Na návštěvu adventních trhů v Oslu si vyhraďte větší množství času. Bude vám chvíli trvat, než si prohlédnete zboží v ohromném množství stánků. 

Rodiny s dětmi ocení bohatý doprovodný program, který zahrnuje sídlo Santy, perníkové dílničky nebo ledové kluziště. To bude v provozu od 2.12.2023 a je pro všechny návštěvníky zdarma.

K dalším vyhledávaným atrakcím patří též vánoční kolotoč a ruské kolo. Velkou atrakcí je obrovská skluzavka pro děti i dospělé.

Lepší představu o vánočních trzích v Oslu si můžete udělat prostřednictvím následujícího videa.

Oslo’s Best Christmas Market - Jul i Vinterland (Christmas in Winterland) 2022 Virtual Tour [4K]
zdroj: youtube.com

Chystáte se v Norsku nakupovat dárky pro své blízké, ale nic konkrétného vás nenapadá? Zkuste naši inspiraci na vánoční dárky pro rodinu.


Vánoční trhy na náměstí Stortovet

Kde a kdy to celé propukne?

2.12.2023 – 23.12.2023

11:00-20:00

Na co se můžete těšit?

  • působivé prostředí
  • ukázky lidových řemesel
  • tradiční pochoutky

Jak se na akci dostat? Použijte následující mapu.

Pro více informace doporučujeme sledovat web pořadatele.

Program vánočního jarmarku Stortovet

Adventní trhy vánoční trhy před katedrálou jsou menší, ale i zde koupíte originální dárky a ochutnáte výborné norské pochutiny. Zahájení trhů je o týden dříve než na hlavních trzích u radnice. 

Pokud počasí venkovním trhům nepřeje, mohou se návštěvníci přesunout na nedaleký „Julemarked på Youngstorget“ neboli krytý vánoční trh v Youngstorget. Trh se koná ve vyhřívaných tradičních stanech zvaných lavvu. Ve stanech se prodávají ručně vyráběné suvenýry, vánoční ozdoby i chutné občerstvení.

Vánoční trhy v tradičních norských stanech.
zdroj: aktivioslo.no

Jak se dostat do Osla? 

Vzhledem ke vzdálenosti a mnoha zajímavým místům je vhodné do Osla vyrazit alespoň na víkend. Cesta z Prahy trvá autem 16,5 – 17 hodin (1374 km), z Ostravy je to více než 18 hodin (1593 km). Rychlejší a pohodlnější způsob tak představuje především letecká doprava.

Letecká a autobusová doprava do Osla

Přímé lety létají z Prahy nebo také z Vídně na letiště Oslo-Gardermoen. Lety trvající přibližně dvě hodiny jsou k dispozici každý den.

K cestě na vánoční trhy v Oslu můžete využít i pravidelnou autobusovou linku z Prahy – Florenc, v nabídce jsou linky bez přestupu i s jedním přestupem v Berlíně. Cena jízdenky pro dospělého se pohybuje v rozmezí 1800 Kč až 2500 Kč, v závislosti datu a době objednání i na vytíženosti konkrétního spoje.  

V neposlední řadě můžete samozřejmě využít též nabídky vánočních zájezdů do Osla, které organizují cestovní kanceláře. Kromě adventních trhů obvykle zahrnují též návštěvu zdejších památek.

Hledáte zahraniční vánoční trhy, které můžete pohodlně zhlédnout během jednodenního výletu? Skvělou volbou jsou Drážďany nebo také rakouská metropole. Vše důležité vám prozradíme v článku o adventních trzích ve Vídni.

Zajímavá místa v Oslu 

Oslo je nejen hlavním, ale také největším městem Norka. Leží u jednoho z mnoha norských fjordů a velkou část města tvoří zeleň. Město je známé nejen jako centrum obchodu či přístav, ale nachází se v něm také množství památek, například královský palác nebo park Vogeland. Co se tedy vyplatí během vánočních trhů v Oslu navštívit?

Královský palác 

Královský palác, norsky Slottet, je jednou z nejznámnějších kulturních památek města. Slouží nejen jako reprezentační sídlo, norská královská rodina v něm dodnes žije. Palác byl postaven v 1. polovině 19. století a v letních měsících jsou některé vnitřní prostory přístupné i turistům. V době adventu můžete do paláce též nahlédnout, i když oficiální prohlídky se nekonají. Příležitostí jsou zdejší adventní koncerty.  

Královský palác v Oslu.
zdroj:.visitnordic.com

Radnice 

Další výraznou pamětihodností, v jejíž blížkosti se konají též adventní trhy v Oslu, je radnice neboli rådhus. Byla postavena z červených cihel během 30. a 40. let 20. století ve funkcionalistickém stylu. Budova, jejíž dominantou jsou dvě nestejně vysoké věže, nahradila původní radnici z 18. století.

Každý rok v prosinci se v prostorách radnice udílí Nobelova cena za mír. Vstup do radnice je zdarma, podívat se sem můžete každý den od 9 do 16 hodin. V těsném sousedství radnice se nachází také Nobels Fredssenter neboli Nobelovo centrum míru, konají se tu výstavy, akce a komentované prohlídky, které jsou inspirovány myšlenkami a pracemi laureátů Nobelovy ceny míru.

Budova radnice v Oslu.
zdroj: visitoslo.com

Akershus

Na břehu místního fjordu najdete též hrad či pevnost Akershus, která zde byla postavena na přelomu 13. a 14. století. Část budovy je přístupná turistům, kteří zde mohou navštívit vojenské muzeum. Z hradeb pevnosti je krásný výhled na město.

Vigeland park

Jedním z turisticky nejoblíbenějších míst ve městě je rozsáhlý park s více než dvě stě sochami Gustava Vigelanda, které byly vyrobeny z různých materiálů, například z bronzu, žuly nebo litiny. K nejznámnějším sochám patří Rozzlobený chlapec (Sinnataggen), Monolit (Monolitten) a Kolo života (Livshjulet). Park je volně přístupný a otevřený po celý rok.

Sochařský park Vigeland v Oslu.
zdroj: visitoslo.com

Skokanský můstek Holmenkollen

Nejen fanoušci zimních sportů se mohou vydat na severní předměstí Osla, kde se ze skokanského můstku Holmenkollen naskýtá překrásný výhled na celé Oslo i fjord. Můstek, který je spojený především se zimními olympijskými hrami v roce 1952, je přístupný veřejnosti po celý rok.

Zajímá vás, jak slaví Norové Vánoce? Odhalíme vám, kdo nosí dětem dárky, co si nejčastěji dávají pod stromeček i jak vypadá norské vánoční menu.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X